Péče o inkontinentní pacienty

Ráda bych vás informovala o pomůcce sloužící k péči o inkontinentní pacienty, se kterou jsem se seznámila na semináři v Novém Boru, kde přednášela paní Helena Kasková ze společnosti SCA Hygiene Products s. r. o.

SUMMARY The author provides information about a new product for incontinent patients. She learned about the product at a seminar in Novy Bor during the presentation of Helena Kafkova from SCA Hygiene Products Ltd.

S neschopností udržet moč čili inkontinencí se setkává každá druhá žena a zhruba stejný počet mužů. Příčiny mohou být nejrůznějšího charakteru, například infekce močových cest, těžký průběh porodu, namáhavá fyzická práce apod.

Toto onemocnění má jeden společný rys: člověka výrazným způsobem omezuje či dokonce vyřazuje z jeho dosavadního společenského života.
Při léčbě inkontinence se využívá speciální cvičení pro zesílení svalstva pánevního dna, u žen s menopauzou pak medikamentózní léčba nebo nově zavedení speciální pásky. Žádná z léčebných metod však nemá okamžitý účinek, a tak jsou pacienti odkázáni na různé druhy pomůcek zajišťující maximální možné pohodlí. Mezi tyto pomůcky patří také speciální kalhotky.

Inkontinenční kalhotky

Na trhu máme k dispozici hodně druhů těchto speciálních kalhotek. Mnohé z nich jsou však nepohodlné a u některých je vyžadována pomoc druhé osoby při nasazování, čímž pacientovi rozhodně na pohodlí nepřidáme. Mezi další nevýhody, zejména u levnějších typů, patří malé absorpční vlastnosti, malá schopnost zadržení moči, kvůli čemuž pak dochází ke vzniku opruzenin, a také malá životnost upínacích pásek, které se při opakovaném zapínání většinou již nedají použít.

Pro maximální pohodlí musíme tedy pečlivě vybírat takové kalhotky, které pacienta v běžném životě nebudou omezovat a zároveň zajistí diskrétnost ve společenském životě. Z tohoto důvodu bych vás chtěla informovat o kalhotkách Tena Flex s technologií Feel Dry, se kterými jsem byla seznámena na výše uvedeném semináři a které mě, coby sestru pracující na urologickém oddělení, zaujaly.
Tyto plenkové kalhotky jsou určeny pro všechny, kteří trpí středním až těžkým únikem moči. Mezi hlavní výhody patří rychloupevňovací pás, povrch Feel Dry s rychlou absorpcí a 100% prodyšnost.
Oproti ostatním modelům nabízejí tyto kalhotky možnost nasazování více způsoby. Pacient může při nasazování stát, sedět, popřípadě ležet, může si tedy vybrat polohu, která je pro něj nejpohodlnější. Další výhodou, zejména pro pacienty s omezeným pohybem, je právě rychloupevňovací pás, díky kterému se nemusí tyto kalhotky nasazovat přes nohy. Ojedinělé nasazování umožňuje zapínání zepředu i zezadu. Snadná a rychlá manipulace umožňuje opakované rozepínání a zapínání pomůcky se „suchým zipem“ i s rukama od krému a hlavně samostatnou návštěvu toalety.

Technologie Feel Dry zaručuje maximální absorbování a zadržení moči, a to díky novému povrchu, kdy savá jádra moč velmi rychle absorbují a následně ji uzamknou, čímž na kůži působí méně vlhkosti, což přispívá ke zdravější kůži a zamezuje opruzeninám.
Tvar těchto kalhotek, který ponechává volné boky, zajišťuje maximální pohodlí a volnost pohybu. Nedochází k neprokrvení, pokožka se nepotí, díky čemuž nedochází k jejímu podráždění. Jsou vhodné pro denní i noční použití, jak pro mobilní, tak i nemobilní pacienty.

Postup upevňování kalhotek v jednotlivých polohách

Plenkové kalhotky Tena Flex může předepsat ošetřující lékař (praktický, urolog nebo gynekolog) na poukaz, v tomto případě jsou pomůcky uhrazeny zdravotními pojišťovnami. Také jsou k dostání v lékárnách, prodejnách zdravotnických potřeb nebo na internetu. Z vlastní zkušenosti s inkontinentními pacienty a ze znalosti jejich problémů s užíváním obdobných zdravotních pomůcek mohu všem, ať již pacientům, či ošetřujícímu personálu, tyto kalhotky pouze doporučit.


O autorovi: Lenka Žďánská, urologické oddělení NsP Česká Lípa (zdalen@seznam.cz)

Ohodnoťte tento článek!