Péče o pacienta se stomií – kazuistika

V našem domově pro seniory žijí i klienti se stomiemi. V současné době jsou u nás čtyři stomici, z toho jeden s urostomií a ostatní s kolostomií. V článku popisuji léčbu kožních komplikací v okolí stomie u jednoho z našich klientů.

SUMMARY In hour nursing home there also live clients with a stoma. Currently we have four patients, one has a urostomy and the others colostomy. In the article I describe the treatment of the skin complications near stoma in one of our clients.

Pacienti se stomií mívají občas obtíže s kůží v okolí stomie, které mohou být způsobeny působením agresivního střevního obsahu, reakcí na stomickou pomůcku, ale například i z důvodu zarůstání chlupů, které je nutné holit, aby pomůcky lépe držely.

Stomie před zahájením léčby 31. března 2009

Klient Č. L. (*1940) bydlí v našem domově pro seniory od ledna roku 2008. V letech 1996, 1997 a 2007 prodělal cévní mozkové příhody, jež mají za následek těžkou levostrannou hemiparézu a plegii levé horní končetiny. Dříve také trpěl častými kolapsovými stavy z důvodu hypotenze. Prodělal dysplazii trakčníku. V roce 2004 mu byla vyvedena sigmoideostomie, protože se u klienta stále opakovaly periproktální fistuly, které vedly k ochabnutí funkce análních svěračů, a tedy k inkontinenci stolice.

Stomie po ošetření

V roce 2006 mu byla stomie upravena na dvouhlavňovou (axiální) stomii.
Klient je téměř imobilní, proto je péče o stomii zcela v našich rukou. Protože pacientovi roste ochlupení v okolí stomie, je nutné jej často holit, což vedlo k podráždění pokožky v okolí vývodu. Pokožka byla zarudlá, podrážděná, místy až macerovaná. Při výměně sáčku klient udával nepříjemné pocity a cítil bolest. Po poradě s obvodním lékařem a stomickou sestrou jsme 31. března 2009 zahájili léčbu těchto komplikací.

U klienta používáme jednodílnou stomickou pomůcku. Po domluvě s lékařem jsme začali vyměňovat sáček 2krát denně. Na základě rady stomické sestry jsme se rozhodli používat ochranný pudr a ochranný film.

Stav stomie 20. května 2009

Postup ošetření byl následující:
* šetrně odlepit sáček;
* okolí důkladně očistit, omýt mýdlem a vysušit (zbytky lepicí hmoty z podložky sáčku lze z kůže sejmout odstraňovačem náplastí);
* na podrážděné okolí nanést ochranný pudr a rozprostřít jej po celé zarudlé ploše;
* na zapudrovanou část nanést malé množství Pityolu (lze použít i Menalind pastu nebo zinkovou pastu) a nechat zaschnout (asi 30 sekund);
* nepodrážděné širší okolí ošetřit ochranným filmem a nechat zaschnout;
* nalepit sáček (zespoda nahoru) – otvor vystřihnout dostatečně velký, aby lepicí plocha nebyla na podrážděné kůži, a důkladně přitlačit.

Stomie po dvaceti dnech ošetřování

Po 8 dnech, kdy jsme stomii takto ošetřovali, udával klient, že pálení pokožky v okolí stomie téměř necítí a bylo vidět mírný ústup zarudnutí. V místech, kde byla pokožka macerovaná, došlo ke zlepšení. Pokračovali jsme v zavedeném postupu ošetřování. Po 20 dnech bylo zlepšení stavu pokožky patrné. Macerace se zcela zhojila, zarudnutí výrazně ustoupilo. Na levé straně vývodu byla pokožka klidná. V ošetřování stomie jsme i nadále postupovali stejně. Klient udává, že sám pociťuje výrazné zlepšení. Při ošetřování stomie nedochází k bolestivým či nepříjemným pocitům, což je nejlepší odměnou za naši práci.


O autorovi: Vendula Nováčková, Domov pro seniory Radkova Lhota (vendulanovackove@seznam.cz)

Ohodnoťte tento článek!