Péče o problematickou pleť

Na naší klinice je velká pozornost věnována problematické pleti. Jednou týdně mají zkušené lékařky vymezený prostor právě pro pacienty s aknózní pletí.

Do „akné poradny“ dochází pacienti převážně mladší věkové skupiny, ale i středního věku. Co se týká lehčích forem akné, počet pacientů je zhruba vyrovnaný u mužů a žen. U těžších forem acne conglobata zaznamenáváme nárůst o 20–30 % u mužů. Péče o problematickou pleť začíná důkladným vyšetřením, které provede lékařka. Ta po zhodnocení stavu postižení navrhne léčbu.

Odborné čištění

Pečlivě pacientovi vysvětlí postup aplikace léčiva a pokud je vhodná medicínská kosmetika, doporučí ji a pacienta o ní poučí. Sestra-kosmetička je s dermatologem v úzkém kontaktu pro praktickou i poradenskou činnost. Informuje se o případných dalších onemocněních klienta, konzultuje a radí se.

Medicínská kosmetika je důležitým doplňkem léčby zejména u typu akné s projevy komedonů. Stává se, že se pacienti pouštějí do čištění pleti sami a pak často dochází k neodborným zásahům, které mohou stav pleti ještě zhoršit. Tím se léčba prodlužuje. Odborné čištění pleti v kombinaci se zavedenou zevní terapií má za následek nejen podpoření komedolytického účinku léků, ale i zlepšení stavu postižení kůže.

Postup péče o problematickou pleť

Při první návštěvě kosmetiky pacienta poučíme, co budeme dělat a o každém dalším úkonu ho informujeme. Pleť nejprve očistíme mycím gelem a tím ji zbavíme nečistot, popř. zbytků make-upu. Gel nanášíme čistýma rukama, rozetřeme a po chvíli pomocí vlhké froté roušky odstraníme z obličeje. Na očištěnou pleť naneseme změkčující gel, který přikryjeme fólií a necháme 20–30 minut působit. Tím docílíme prohřátí, změkčení a rozvolnění pokožky. Po odstranění fólie zbavujeme pleť od gelu opět pomocí vlhké roušky.

Kůže je tak připravena k nenásilnému uvolňování komedonů. Pleť začínáme čistit na nose, protože tam kůže nejdříve vychladne. Pak přejdeme na čelo, tváře a bradu, popřípadě krk. Pracujeme s plátěnými ubrousky, které podle potřeby měníme.

Postup po vyčištění

Po hlubokém čištění pleť ošetříme stahující pleťovou vodou. Podle stavu pokožky můžeme aplikovat zklidňující sérum, které necháme asi 10 minut působit. Poté naneseme masku, která působí alespoň 20 minut. Masku smýváme opět pomocí vlhké froté roušky. Na čistou pleť aplikujeme krém pro mastnou pleť, popř. makeup. Léčebnou kosmetiku opakujeme několikrát asi v 6týdenních intervalech. Počet opakování je daný individuálně a řídí se především doporučeními dermatologa a aktuálním stavem pleti klienta.

Chlapci přicházejí nejistě

Na kosmetice naší kliniky ošetřujeme samozřejmě jak ženy, tak i muže. Jedná se o výkony nadstandardní, nehrazené zdravotní pojišťovnou. Odborně ošetřená pleť je však důležitým doplňkem terapie akné. Je třeba zdůraznit, že především mladší chlapci přicházejí zpravidla zpočátku velmi nejistě, většinou je zřejmé, že především plní přání doprovázejících rodičů.

Stále ještě se často přiznávají k pocitům, že kosmetické ošetření pleti náleží především „něžnější polovině lidstva“. Pokud však vytrvají a skutečně dají na rady dermatologa, řídí se jimi, vidí po několika návštěvách zlepšení pleti. Jejich ostych odpadá a další návštěvy si již objednávají sami.

LITERATURA
Rulcová, J.: Akné – příčiny, projevy a terapeutické možnosti, rady lékaře. Praha, Triton 2005. 108 s.

SOUHRN

Jedna z možností doplňující léčby akné je medicínská kosmetika. Pokud se jedná o problematickou pleť, je vhodná návštěva dermatologa.

SUMMARY

One of the complementary treatments of acne is medical cosmetics. In case of problematic skin a visit to the dermatologist is appropriate.


O autorovi: Hana Kopřivová, Božena Jelínková, Dermatovenerologická klinika FN Brno (hkoprivova@fnbrno.cz)

Ohodnoťte tento článek!