Péče o ústní dutinu

S péčí o dutinu ústní by se mělo začít již od narození dítěte. Od tohoto období je možné zabránit vzniku zubního kazu. Za hygienu a stav zubů u dětí v útlém věku jsou zodpovědní rodiče.


SOUHRN: Hlavním cílem článku je shrnout základní informace pro pacienty týkající se péče o dutinu ústní. Jsou zde popsány nejen základní pomůcky pro správnou hygienu dutiny ústní, ale i vhodná technika čištění zubů.
Klíčová slova: péče o dutinu ústní, pomůcky používané při hygienické péči o ústní dutinu, technika čištění zubů

SUMMARY: The aim of the article is to summarize patient information on oral care including the proper equipment and cleaning technique.
Key words: oral care, mouth care equipment, teeth cleaning technique


 

Péče o ústní dutinu

Od narození až po prořezání mléčných zubů je potřeba po jídle vytírat dutinu ústní měkkou zvlhčenou gázou, aby se odstranily zbytky potravy z dásní a mléčných zubů. Do tří let je potřeba u dětí odstranit zlozvyky, jako jsou cumlání dudlíků či prstů.

Obecně platí, že nezbytné je vyčistit si zuby po snídani a večer před spaním. Na zubech jsou po celém dni usazeny stopy zkonzumovaného jídla a pití. A právě v noci mají tyto zbytky potravy vliv na tvorbu zubního kazu či kamene. V průběhu dne zubům pomáhají slinné žlázy, které neustále tvoří sliny a ty ředí zubní povlak. V noci je jejich činnost výrazně utlumena. Důležitá je hygiena zubů po každém jídle, pokud s sebou nemáme zubní kartáček, je potřeba odstranit zbytky potravy párátkem a ústní vodou nebo aspoň obyčejnou vodou.

Zubní kartáček: Základní pomůckou při péči o dutinu ústní je zubní kartáček. Má čisticí a masážní účinek – podporuje prokrvení. Používá se při odstraňování zbytků potravy.
K čištění zubů se používají měkké a středně tvrdé zubní kartáčky. Tvrdé kartáčky mohou poškodit nejen měkké, ale i tvrdé tkáně. U dětí se doporučují k čištění zubů zubní kartáčky s délkou hlavice 25 mm. Starší děti mohou používat zubní kartáčky s délkou hlavice 25-30 mm. Zubní kartáček je potřeba vyměnit po opotřebování (pokud štětiny přestávají držet svůj tvar a začínají se ohýbat do stran) a také po každé nemoci, protože v kartáčku přežívají choroboplodné zárodky.

Zubní pasta: Pasta je doplňujícím prostředkem ústní hygieny. Pasty mají obvykle příjemnou chuť a většinou obsahují fluor. Zubní pasta pomáhá odstraňovat mikroby, povlaky, zbytky potravy, čistí zuby, zabraňuje vzniku kazu a snižuje citlivost zubů.

Ústní voda: Vyplachovat ústa ústní vodou je vhodné před nebo po čištění zubů, 2-3krát denně. Ústní voda může také obsahovat fluor (stejně jako zubní pasta), má protizánětlivý a protikazový účinek, osvěžuje dech.

Dentální nit: Zubní nit se používá k čištění mezizubních bočních ploch zubů. Doporučuje se používat během dne a večer před spaním. Správná technika: Ovineme asi 45 cm nitě okolo obou prostředníků, nit napneme mezi palcem a ukazovákem. Opatrně zavedeme mezi zuby pod okraj dásně, otočíme okolo zubu ve tvaru písmene U a pomalými pohyby posouváme směrem od dásně. Nit stále posouváme mezi prostředníky.

Fluor

Fluor je nejdůležitější látkou mající vliv na zdraví zubů. Urychluje mineralizační pochod skloviny a přímo se zúčastňuje výstavby skloviny, čímž se zvyšuje její odolnost. Po prořezání zubů prochází fluor z dutiny ústní do zubu vnější cestou.

Způsoby fluorizace:
* fluorizace pitné vody – nejlepších výsledků bylo dosaženo přidáním fluoridu sodného,
* fluoridové tablety – mají výhodu přesného individuálního dávkování podle věku a nedostatku fluoridu ve vodě,
* fluorizace potravin – obohacení soli nebo přímé přidání do mléka a minerálních vod,
* lokální aplikace – 4krát za rok výplach dutiny ústní pastou fluoridu sodného nebo obklady zubů s délkou působení 5-10 minut.

Správná technika čištění zubů

Zuby by se měly vždy čistit podle naučeného schématu. Nesmí se zapomenout na žádnou zubní plochu, před čištěním je potřeba ústa důkladně vypláchnout vodou, aby se odstranily čerstvé zbytky jídla a pozůstatky z kyselých nápojů, např. kolových nebo ovocných šťáv.

Postup při čištění zubů:

1. Kartáček by měl být v úhlu 45° proti dásním. Jedna polovina štětin kartáčku se dotýká dásní, druhá polovina zubů.
2. Kartáček je potřeba vést pomalu po oblouku horní čelisti zepředu dozadu, tlačit kartáčkem na zuby se doporučuje jen velmi jemně, čistí se krouživými pohyby.
3. Při čištění zubů se kartáčkem pohybuje směrem od dásní k vrcholu zubů. Takový pohyb zaručuje nejlepší odstranění povlaku a bakterií ze zubů.
4. Nesmí se zapomenout ani na přední horní vnitřní plochy. Čistí se obtížněji a chce to více trpělivosti a cviku.
5. Zvláštní pozornost je třeba věnovat stoličkám a vyčistit je ze všech stran, všechny jejich plochy.
6. Nakonec se vyčistí dolní vnitřní plochy zubů.
7. Tímto způsobem je potřeba vyčistit všechny zuby.

Péče o ústní dutinu

Edukace pacientů

Ukázka úvodní edukační hodiny v péči o dutinu ústní – edukační list:
Téma: čištění zubů.
Edukační diagnóza: nedostatek vědomostí a dovedností v souvislosti s čištěním zubů.
Místo: čekárna pacientů.
Délka edukační hodiny: 35 minut.
Organizační forma: skupinová.
Cílová skupina: pacienti ošetření na stomatologické ambulanci.
Cíl: Pacient bude mít dostatek vědomostí a dovedností o správné technice čištění zubů.
Výsledná kritéria: Pacient demonstruje správnou techniku čištění zubů. Pacient verbalizuje spokojenost se získanými vědomostmi.

Edukační metody:
Monologické: přednáška, vysvětlování.
Dialogické: diskuse, odpovědi na otázky.
Názorné: ukázka na modelu.
Písemné materiály: letáky, brožurky, naučná literatura. Názorné pomůcky: názorný model chrupu, zubní kartáček.

Metodický postup:
* Motivační fáze (5 minut) – rozhovor, vytvoření vztahu důvěry, vyzdvihnout pocit soběstačnosti. Po úvodním rozhovoru sestra pacienty obeznámí s tím, čeho se bude týkat přednáška a co k ní potřebují. Poprosí je, aby dávali pozor a nevyrušovali během přednášky.
* Expoziční fáze (10 minut) – přenáška, zásady techniky čištění zubů, praktická ukázka správného čištění zubů na modelu.
Realizace učebního plánu: 1. edukační setkání Termín: 19. 7. 2010 Čas: 17.00 hodin Přednáška začala zásadami čištění zubů a pokračovala názornou ukázkou čištění zubů na modelu chrupu.

Zásady čištění zubů

Zuby je nejvhodnější čistit ráno, v poledne a večer, nezapomenout si vyčistit zuby po každém jídle, přinejmenším však ráno po snídani a večer před spaním. Nezapomínat na mezizubní prostory, které čistíme zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. Ten by se měl vyměnit každé dva až tři měsíce, jsou-li vlákna opotřebovaná, nebo po nemoci. Doba čištění by měla být minimálně tři minuty.


O autorovi: PhDr. Silvia Rošková Stredná zdravotnícka škola, Kukučínova 40, Košice (sisasilvia@zoznam.sk)

Péče o ústní dutinu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů