Péče o ženu a novorozence v šestinedělí

Od roku 1994 pracuji jako privátní porodní asistentka. Ženu během šestinedělí navštěvuji zpravidla 2 – 3krát, podle jejích problémů a potřeb. Důležité je kontrolovat zavinování dělohy, její citlivost, sílu krvácení, bolesti v podbřišku a jiné faktory související s porodem. Nedílnou součástí péče o matky je také cvičení šikmého břišního svalstva i svalstva pánevního dna, o něž ženy po porodu mají velký zájem.

Péče o hygienu novorozence

Kůže novorozence se prvních 14 dnů života osidluje fyziologickou bakteriální flórou, proto není vhodné její každodenní mydlení. Nedoporučuje se používat pěnu do koupele, protože způsobuje ztrátu vody z jednotlivých vrstev kůže, ani aromatické olejové kuličky, které podporují vznik alergií. Vzhledem k očkování novorozence je dobré při koupeli nadnášet levé raménko, aby se zbytečně nenamáčelo. Podle nových poznatků je možno koupat i obden. Natírání tělíčka mastmi se v současnosti omezuje, neboť se vstřebávají do vlásečnic, a tím do celého těla, mnohem vhodnější je slunečnicový nebo olivový olej. Specifická je péče o genitálie u děvčátek -omývání shora dolů, u chlapců bez přetahování předkožky. Pupeční pahýl se ošetřuje 60% lihem nebo roztokem Betadine. Plenkové balení je podle indikace ortopeda. Časté otázky se týkají teploty v bytě. Hygienická norma stanovuje 1820 °C na noc, přes den 20-23 °C. Místnost je třeba často větrat, v zimě novorozence otužujeme u pootevřeného okna. Nevystavujeme jej teplotě pod -5 °C.

Technika kojení

Ve své praxi kladu velký důraz na správnou techniku kojení. Při návštěvě domácnosti mohu přímo poradit vhodnou pozici ženy a dítěte a upozornit na špatné přisátí provázené zvukovým efektem. Neméně důležitá je psychická podpora v kojení alespoň do 6 měsíců -vyvracení pověr o řídkém či slabém mléce a o nutnosti podávání čaje. Maminkám také vysvětluji pojem přední a zadní mléko a varuji je před dokrmováním z láhve (raději injekční stříkačka, lžička nebo kádinka). Nejčastější komplikací při kojení jsou ragády, které je třeba nasměrovat do koutku úst dítěte, aby kojení matku nebolelo, a použít hojivou mast. Při retenci mléka v prsu je nejšetrnějším způsobem jeho vyprázdnění přiložením dítěte. Někdy je také nutná masáž a jemné odstřikování, případně i nahřátí prsu. Důležité je rozlišit retenci a mastitidu, která je spojená s vysokými teplotami, zatvrdlými, zarudlými prsy a celkovou schváceností. Zde jsou na místě antibiotika. Při kojení radím používat různé polohy: nejčastěji polohu vsedě, při bolestivém šití polohu vleže, při zatvrdnutí prsou v horním zevním kvadrantu polohu „fotbalovou“, u nedonošených a špatně se přisávajících dětí polohu „tanečníka“. Specifické je kojení dvojčat.

Neprospívající novorozeně

Nedostatečně kojený novorozenec je nespokojený, křičí, nebo je naopak spavý, málo přibývá na váze a má málo pomočených plen, jeho stolice je hlenovitá, páchnoucí, ale nikoli zelená (ta je u dětí, které jsou kojeny krátce a stále z obou prsů, protože dostávají jen přední mléko bohaté na laktózu). Pokud se dítě špatně přisává, je třeba je nejprve zklidnit, neboť křičící dítě má jazyk nahoře a brání mu v přisátí. Důležité je vyvolat hledací a sací reflex. Jsou-li prsa hodně nalitá, je dobré mléko mírně odstříknout, aby dvorec změkl. Vhodné je podpořit uvolňování mléka vlhkým, teplým obkladem.

Kolika malých kojenců

Kolika je další problém, se kterým si maminky nevědí rady. Dítě totiž působí hladově, křičí a hledá prs. Je nutné pátrat po příčině koliky ve stravě matky a vyvarovat se nadýmajících jídel (luštěniny, zelí, květák, ředkvičky, kedlubny, čerstvé pečivo, sycené minerální vody, kynuté knedlíky apod.). Dále je vhodná masáž bříška dítěte po směru hodinových ručiček – za pomoci gelu proti nadýmání nebo fenyklového oleje.

Účinné je nahřátí bříška novorozence teplou plenou, ohnutí kolínek a jejich přitažení k bříšku. Důležité je i polohování dítěte v klubíčku, případně položení dítěte na bříško za současné masáže zad. Nepomáhají-li tyto praktiky, ordinuje dětský lékař nejčastěji Sab simplex nebo Lefax suspenzi.


SOUHRN

K práci porodní asistentky patří podpora a edukace ženy v péči o novorozence, včetně hygieny, podpory kojení a předcházení jeho komplikací. S ohledem na individuální sociální podmínky každé novopečené maminky se od zkušené porodní asistentky očekávají také rady týkající se nejčastěji zacházení s neprospívajícím novorozencem.

SUMMARY

A part of duties of a midwife is providing support and mother education in care of a newborn including hygiene, breast feeding and prevention of complications. Because new mother may come from different socio-economic conditions they also expect that the midwife will provide advice on the care of newborns that fail to thrive.


O autorovi: Jitka Štěpáníková, privátní porodní asistentka, Zlín (jitkapor@centrum.cz)

Ohodnoťte tento článek!