Péče o zubní implantáty a fixní protetické náhrady

Klasické měkké kartáčky na zuby

Ztráta zubů je vždy nepříjemná věc, která může narušit výslovnost, kousání i estetiku. Nabízí se široká škála protetických řešení mezer vzniklých chybějícími zuby. Jedna z možností trvalého a estetického řešení je zavedení implantátů.


SOUHRN: Autorka příspěvku se věnuje správné ústní péči o zubní implantáty a fixní protetické náhrady, výběru vhodných pomůcek a čisticích metod, které podpoří jejich dlouhou životnost.
Klíčová slova: ústní hygiena, dentální hygienistka, implantát, protetická náhrada


Pokud pacient zvažuje možnost implantace, musí být provedeno odborné komplexní vyšetření stomatologem, zda je toto ošetření vhodné. Tato léčba je finančně poměrně nákladná. Zubní implantát je náhrada zubu vsazená přímo do kosti, na který se zhotoví korunka nebo pro více implantátů fixní můstek. Někdy se mohou implantáty kombinovat i se snímatelnou protetickou náhradou. Chceme-li, aby životnost těchto náhrad byla co nejdelší, je nutná správná domácí péče o dutinu ústní prováděná pacientem. Stejně důležité jsou pravidelné preventivní prohlídky chrupu s důkladným odstraněním zubního plaku a kamene. Doporučuje se proto návštěva u dentální hygienistky nejlépe již před implantací a protetickým ošetřením, aby nedošlo k nežádoucím problémům následkem špatného čištění. Pokud si tedy pacient přeje, aby mu implantáty a protetické náhrady bez problémů a co nejdéle sloužily, musí se o ně pečlivě starat a ústní hygienu v žádném případě nepodceňovat. Stomatolog a dentální hygienistka nejlépe poradí, jaké hygienické pomůcky a čisticí metody jsou nezbytné.

Doporučení odborníků

Mechanické a chemické pomůcky orální hygieny a čisticí metody doporučované u implantátů a fixních protetických náhrad (korunek a můstků): V dnešní době je naštěstí k dispozici velké množství mechanických pomůcek. Nejdůležitější mechanickou pomůckou je klasický měkký kartáček s hustě osázenými jemnými konci štětin a krátkou pracovní hlavicí. Takový kartáček má výbornou čisticí a masážní účinnost, umožňuje dobrý a šetrný přístup k zubům i okrajům dásní a dobře odstraňuje plak. S tímto kartáčkem doporučujeme tzv. Stillmanovu metodu, kdy se stírá povlak od dásně k zubu, a Bassovu metodu, kdy štětinky směřují do gingiválního sulku pod okraj dásní a drobné vibrační pohyby odstraňují povlak. Za použití těchto technik jsou zuby nejlépe vyčištěné a dáseň namasírovaná, aby byla zdravá a nekrvácela.

Ústní sprcha

Další doporučovanou pomůckou jsou jednosvazkové (sólo) kartáčky, které vyčistí každý zub jednotlivě, dobře se hodí k odstraňování povlaku v těžko dostupných místech chrupu a lépe se přizpůsobí anatomii zubu. Dnes jsou v prodeji i další speciální kartáčky k implantátům. Například kartáček pouze s dvojí řadou vláken (zúžená hlavice) nebo speciálně vyvinutý kartáček s ojedinělým tvarem hlavice a se zalomeným krčkem (umožní perfektní čištění v okolí implantátů z patrové a jazykové strany) také zajistí dokonalejší čištění. K interdentálnímu čištění jsou nejvhodnější mezizubní kartáčky s extra měkkými štětinami s drátkem potaženým plastem, aby nedocházelo k poškození titanových implantátů. Lze použít různé velikosti těchto kartáčků. Správná šířka musí vyplnit celý mezizubní prostor a nikdy se nemá zavádět násilím. Optimální velikost nejlépe vybere a poradí stomatolog nebo dentální hygienistka. Dále jsou to dentální nitě, povoskované, nepovoskované, s různými příchutěmi, nebo superfloss (speciální vlákno se zpevněným koncem a ve střední části se zesílenou bavlnkou, která důkladněji vyčistí mezizubní prostor) a také různá dřevěná a plastová párátka (soft-picks) apod.

Také na hřbetu jazyka se tvoří hodně povlaku, k jehož odstraňování jsou určeny speciální škrabky.
Další účinnou doplňkovou mechanickou a masážní pomůckou v péči o implantáty a fixní náhrady je ústní sprcha (orální irigátor). Dočistí především místa, kam se kartáček těžko dostává (např. dásňový žlábek nebo mezizubní prostory). Při každodenním používání efektivně a šetrně odstraní zbytkový povlak u implantátu a jeho okolí, redukuje krvácení dásní a tvorbu zubního kamene. Pulzující vodní paprsek účinně stimuluje a prokrvuje gingivu. Ergonomický tvar irigačních trysek umožňuje výplach parodontálních chobotů vodou nebo antibakteriálním roztokem. Některé sprchy mají bohaté příslušenství, kromě různých tvarů kartáčků např. trysku standardní, ortodontickou, pro očistu jazyka, a za zmínku stojí i speciální subgingivální tryska, která má měkkou pryžovou špičku a umožní tak dopravit antibakteriální roztok pod dáseň do parodontálních chobotů. Irigátor je výborná pomůcka v léčbě gingivitidy a parodontitidy, bohužel u nás málo rozšířená, protože pacienti nejsou vždy dostatečně informováni. Pozor, ústní sprcha nenahrazuje kartáčky!

Chemických pomůcek (zubní pasty, ústní vody a masážní gely) je dnes v prodeji velké množství, důležité je pouze správně si vybrat. Po ošetření implantáty nebo fixními náhradami může dojít k zánětům dásní, zvláště při nedostatečné orální hygieně. Při těchto problémech s gingivou se doporučují zubní pasty, které podrážděné dásně uklidňují. Účinná je kombinace této zubní pasty s ústní vodou. Dalším vhodným doplňkem parodontologické léčby je masážní gel na dásně, s jehož výběrem a používáním opět nejlépe poradí odborník. Optimálního výsledku správné ústní hygieny však pacient docílí, kombinuje-li vhodné mechanické a chemické pomůcky s doporučovanými metodami čištění.

Závěr

Zcela určitě by se nikdo neměl bát v okolí implantátů i fixních protetických náhrad pečlivě čistit zuby a masírovat dásně. Právě u těchto náhrad se obtíže spojené se špatnou ústní hygienou objeví velmi rychle. Často od pacientů slýchám, že se bojí, aby implantáty nepoškodili, že jim krvácejí a/nebo ustupují dásně. Obávají se, že mohou kartáčkem tyto náhrady poničit. Je tedy nutné pacienta správně informovat a motivovat, poučit o vhodných čisticích metodách a pomůckách. Důležité je především zdůraznit, že při pečlivé ústní hygieně se právě výše zmíněné problémy neobjeví, dásně budou zdravé a implantáty s fixními náhradami splní svůj požadovaný účel.


O autorovi: Marie Dlouhá, Stomatologická klinika, FN u sv. Anny v Brně (dlouha@fnusa.cz)

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
3)
OR = 2,36, 95% CI 1,34-4,15, p = 0,003), resp. (OR = 2,42, 95% CI 1,22-4,81, p = 0,01
4)
OR = 3,22, 95% CI 2,28-4,55, p < 0,0001), resp. (OR 2,82, 95% CI 1,91-4,15, p < 0,0001
Ohodnoťte tento článek!