Potravinová alergie

V dubnu loňského roku byla na naše oddělení přijata desetiletá Anička s výraznou dušností. Dopoledne byla zcela zdráva ve škole. Po obědě ve školní jídelně šla s bratrem do parku.

Kazuistika 1

Tam si hráli a honili se spolu s dalšími spolužáky. Anička dostala nugátový bonbon. Cestou domů si začala stěžovat na dušnost a bolest na hrudi. Rodiče zavolali RZP. V sanitě byla dívce naměřena saturace O2 76 % a podán kyslík. Při přijetí měla poslechový nález pískotů a vrzotů, akce srdeční 120 pulzů za minutu, dechová frekvence 36. Zánětlivé parametry byly nízké, kůže čistá, EKG v normě. Saturace kyslíku byla na oddělení naměřena 91 procent.

Ihned byla podána Dexona v dávce 0,5 mg/kg intravenózně a zahájena léčba inhalací Ventolinu 200 mikrogramů po 20 minutách, interval podávání se postupně prodlužoval až na podání po 4 hodinách. Dívka dostávala zvlhčený O2.

Stav se na léčbě dobře upravoval a do 6 hodin od přijetí vymizel poslechový nález a ustoupily i subjektivní příznaky. Saturace O2 byla 98 % bez inhalace O2. Do druhého dne mohla být léčba vysazena.

Anička absolvovala spirometrii s normálním nálezem plicní funkce a také alergologické vyšetření. Rodiče Aničky jsou zdrávi, nikdo v rodině nemá alergologické obtíže. Anička sama měla do dvou let věku opakovaně bronchitidy a jednou prodělala bronchopneumonii s dušností. V předškolním věku byla vyšetřena alergologem pro pylovou alergii v jarním období, od 5 let byla bez příznaků a na alergologii přestala docházet.

V naší alergologické ambulanci byly provedeny kožní prick testy. Testy byly u Aničky negativní. Bylo to překvapivé, protože se předpokládalo, že Anička prodělala astmatický záchvat vyvolaný pylovou alergií. Protože v anamnéze byla zmínka o nugátovém bonbonu, lékař ještě dotestoval ořechy. Arašíd vyšel pozitivní (12/50 mm), vlašský a lískový ořech byly negativní.

Alergie byla potvrzena i imunologickým vyšetřením krve. Celkové IgE bylo nad 2000 MJ/ ml (norma je do 100) a specifické IgE proti arašídu bylo nad 100 MJ/ml (norma do 0,35), lískový ořech byl 20,70 MJ/ml (norma do 0,35), z dalších potravin byla mírná pozitivita na rajské jablíčko a pšenici. Anička tedy byla alergická na ořechy. Její reakce byla systémová s celkovými příznaky (dušnost) a podílela se na ní i tělesná námaha.

Byla jí doporučena přísná dieta bez ořechů, Zyrtec tbl. a Nalcrom cps. Jako pohotovostní lék Epipen (adrenalin v autoinjektoru) pro případ, že by ořechy požila nedopatřením v nějaké cukrovince.

Kazuistika 2

Honzíkovi je 6 let a je alergický na rybí maso. První problém po požití rybího masa měl ve 2 letech věku v roce 2000, kdy dostal asi podruhé v životě rybí maso (jednalo se kapra). Alergická reakce byla velice rychlá. Jakmile si vzal první sousto ryby, prakticky okamžitě začal zvracet, objevil se otok rtů a exantém v obličeji a do hodiny ještě otok kolem očí.

Rodiče chlapce odvezli na pohotovost. Tam aplikovali kortikosteroidy intravenózně a otok i exantém vymizely. Rodičům bylo doporučeno alergologické vyšetření. První návštěva u alergologa se uskutečnila asi za 2 měsíce.

Honzíkovi byla odebrána krev na vyšetření protilátek proti rybímu masu a dalším potravinám. Kožní testy nebyly provedeny. Při vyšetření se ukázalo, že v Honzíkově rodině nejsou alergické potíže novinkou. Honzíkova babička a strýček z maminčiny strany mají polinózu, strýc i potravinovou alergii, která se projevuje zhoršením ekzému. Honzík míval ekzém v kojeneckém věku.

Vyšetření potvrdilo výrazně zvýšené specifické IgE proti rybímu masu (treska) a také hraniční zvýšení protilátek proti vaječnému bílku a lískovému oříšku, ostatní potraviny byly negativní. Lékař doporučil důsledné vyloučení rybího masa, jak mořských, tak i sladkovodních ryb z jídelníčku. Maminka Honzíkovi nedávala asi rok ani vejce a oříšky. Potom byl proveden opět odběr krve a ten ukázal pouze vysoké protilátky na rybu, pozitivita na ostatní potraviny již vymizela.

Při další kontrole, která byla v 5 letech věku, se objevily protilátky na pyl bojínku lučního. Honzík měl na konci května také příznaky polinózy. Po celou dobu chlapec užíval jedno denně Zyrtec a 4krát denně Nalcrom cps. Jako pohotovostní lék mají rodiče Epipen (adrenalin v autoinjektoru). Na začátku prosince roku 2003 byl Honzík s maminkou na kontrole u alergologa a byl zcela v pořádku. Asi za 14 dní maminka volala, že Honzík měl alergickou reakci ve školce. Honzík si ukousl chleba s rybí pomazánkou. Rozhodl se totiž, že ochutná svačinu kamaráda. V obličeji se Honzíkovi objevil otok a exantém. Když paní učitelka zjistila, co se stalo, pokusila se aplikovat adrenalin. Nepodařilo se jí však dobře zapíchnout jehličku autoinjektoru do stehenního svalu a adrenalin pravděpodobně nepodala. Naštěstí alergická reakce nebyla tak silná jako před několika lety, pravděpodobně proto, že Honzík pravidelně užíval preventivní léčbu.


O autorovi: Anna Chrudimská, (janachru@hotmail.com) Dětské oddělení nemocnice Na Bulovce, Praha

Ohodnoťte tento článek!