Použití kyseliny hyaluronové v ORL

Od doby, kdy byla kyselina hyaluronová (KH) objevena K. Mayerem a J. Palmerem v roce 1934, se prokázala řada možností jejího využití v medicíně.

SUMMARY

Hyaluronic acid which was first detected by K. Mayer and J. Palmer in 1934 has been found to be useful in many different ways in medicine.

Jako látka lidskému tělu vlastní se kyselina hyaluronová přirozeně vyskytuje v kůži, svalech, kloubech, v oční tekutině, podílí se na homeostáze, reguluje transport látek v organismu, je součástí mezibuněčné tkáně a je schopna ovlivnit průběh zánětu.Chemicky je kyselina hyaluronová mukopolysacharid a jako takový je schopna vázat na sebe obrovské množství vody. Kromě toho má velké množství biologických funkcí. Brání prostupu bakterií a virů přes pericelulární matrix k buňce.

Moduluje zánětlivou reakci organismu tím, že je schopna inhibovat tkáňový kallikrein (Forteza a spol. 2000). Ovlivňuje, resp. zvyšuje mukociliární transport a je jí přisuzována schopnost omezovat kolonizaci sliznice streptokoky skupiny A (Cywes a kol. 2002). Kyselina hyaluronová podporuje hojení bez jizev tím, že brání ukládání kolagenu (Chen a spol. 1999). Viskoelastické vlastnosti KH v synoviální tekutině působí jako tlumič nárazů, lubrikans, zlepšují metabolismus chondrocytů a inhibují degradaci kloubní chrupavky (Kogan a spol.).

Výše uvedené vlastnosti jsou využívány ve velké řadě oborů medicíny, jako je dermatologie, oftalmologie, ortopedie, plastická chirurgie, lékařská kosmetika a nyní i v ORL jako součást přípravků k léčbě rýmy. Vlastnosti KH, jako je zvlhčující účinek, podpora samočisticí funkce respiračního epitelu zlepšením mukociliárního transportu, protizánětlivý efekt a schopnost omezit kolonizaci streptokoků skupiny A, se jeví jako výhodné pro kombinaci kyseliny hyaluronové s přípravky k lokální léčbě rýmy, protože podporují přirozené obranné mechanismy sliznice dýchacích cest a pozitivně ovlivňují příznaky, které infekty HCD, zejména rýmy, provázejí.

Literatura
Mnohonásobný talent – hyaluronová kyselina. Jäger, T. Farmaceutické přehledy 12/2005.
CD44 as a receptor for colonization of pharynx by group A Streptococus. Cywes, C. et al. J Clin Incest 106:995-1002, 2000.
Bronchial
tissue kallikrein aktivity is regulated by hyaluronic acid binding.
Forteza, R. et al. Am J Resp. Cell Mol Biol 21:666-674, 1999.
Hyaluronan serves a novel role in airway mucosal host defense. Forteza, R. et al. FASEB J. 15:2179-2186, 2001.
Function of hyaluronan in wound repair. Chen, W. Y. J., Abatangelo, G. Wound repair and regeneration, 1999, roč. 7, čís. 2, s. 79-89.

MUDr. Jana DubováMedico s. r. o. poliklinika ambulantních specialistů Hlasové a sluchové centrum Praha

Použití kyseliny hyaluronové v ORL
Ohodnoťte tento článek!