Problematika aknózní pleti

Akné je neinfekční chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů. Jedná se o jedno z nejčastějších kožních onemocnění u dospívajících. Vyskytuje se ve všech zemích světa a u všech ras, pouze s rozdílem četnosti výskytu. V naší zemi je výskyt téměř 100 %.

Vzniká souběžně s hormonálními změnami v pubertě. Nejčastěji se vyskytuje mezi 13.–16. rokem věku a většinou postupně do 21–23 let odeznívá. V poslední době se setkáváme také asi s 15% výskytem až do 25 let a v některých případech až do 40 let. Toto onemocnění je náročné na psychiku klienta, což velmi často vede k rezignaci, depresím, nezájmu o léčbu, nebo naopak k neustálému střídání často nevhodných zevních prostředků. Proto je důležité se již při prvních projevech akné poradit s odborníkem. Pro pacienta je také důležitá informace, že i správně volená terapie je dlouhodobá. Na vzniku akné se podílí více příčin, které se vzájemně doplňují nebo prolínají. Značnou roli zde hraje genetická vloha.

* Zvýšená tvorba mazu – vzniká na základě zvýšení činnosti mazových žláz, za kterou odpovídají především pohlavní hormony androgeny. Činnost mazových žláz je ovlivňována i hormony podvěsku mozkového, štítné žlázy a v nemalé míře také působením centrálního nervového systému. * Zvýšená a zrychlená produkce zrohovatělých buněk – dochází k ucpání a vzniku komedonu (uzávěru). Výsledkem této činnosti je mastná pokožka jevící se jako nečistá, lesknoucí se s ucpanými a velkými póry. * Vlivy bakteriální – většinou u akné nastává zánětlivá komplikace vyvolaná bakteriálními původci. * Psychosomatické souvislosti – akné mohou zhoršovat stresy, zažívací potíže, různá ohniska infekce (zubní váčky, gynekologické problémy).

Projevy akné

Nezánětlivé

* mikrokomedon (prekurzor všech dalších morf) * uzavřený komedon, tzv. bílá hlavička * otevřený komedon, tzv. černá hlavička

Zánětlivé

* papula (pupínek) * pustula (neštovička) * nodulus (uzel) * cysta abces (vřed)

Aknózní onemocnění postihuje určitou část kůže, a to folikuly mazových žláz. Začíná vznikem mikrokomedonů, které nejsou na kůži okem patrné. Jsou to prekurzory, protože se z nich vyvíjejí další typické projevy akné. V dalším průběhu vznikají na základě imunologického a zánětlivého splývání těchto projevů i rozsáhlejší infiltráty. Výsledkem hojení těchto zánětlivých procesů jsou jizvy.

Typy a formy akné

Akné je dělena do tří základní skupin:

1. Formy akné podmíněné dispozicemi vnitřními – endogenními

Do této skupiny je řazeno „acne vulgaris“, což je nejčastější forma akné a dále se dělí svou závažností na: * acne comedonica, * acne papulopustulosa – podle postižení I.–IV. stupně, * acne conglobata – závažná forma choroby.

Dále do této skupiny patří běžné formy akné, za jejichž vznikem stojí některá z příčin, která je často v názvu tohoto akné, např. akné novorozenců (acne neonatorum), předmenstruační akné, acne excorieé (vzniká v důsledku nesprávného vymačkávání komedonů či původně zcela drobných pupínků), acne tropicalis, akné dospělých žen.

2. Formy akné podmíněné zevními faktory – exogenními

Vznikají intenzivnějším kontaktem s látkami (jsou obsaženy v kosmetických přípravcích, opalovacích prostředcích apod.) podmiňujícími vznik akné, např. lanolin, vazelína, parafíny, olej, mastné kyseliny =⇒ například kosmetické akné (acne cosmetica), akné z čisticích prostředků, akné olejová (acne oleosa), chlorakné (acne chlorina).


Dále čtěte: Jak se zbavit akné v dospělosti i u dětí


3. Formy akné tzv. akneiformní

Mohou vzniknout jako vedlejší projev při užívání některých léků: * při používání prostředků obsahujících jód, brom, barbituráty, * některých vitaminů: především ze skupiny B (B6, B12), * hormonálních přípravků, * anabolik.

Pozornost je nutno věnovat onemocněním, která se akné podobají, ale jejich příčina je zcela odlišná – atopický ekzém, seboroická dermatitida, růžovka, folikulitidy a další.

Léčba

Od léčby akné očekáváme především: * zmírnění projevu mastné kůže, * odstranění stávajících komedonů a zabránění jejich tvorbě, * odstranění zánětlivých projevů (pupínků, neštoviček, uzlů, cyst), * zabránění vzniku nových zánětlivých lézí.

Léčba akné

* místní – lokální terapie se využívá u mírné a střední formy akné (antibiotika, retinoidy, benzoylperoxid, kyselina azelainová), * celková – aplikuje se u těžkých forem akné, kdy je na lokální terapii nedostatečný efekt (antibiotika, retinoidy, hormony), * kombinovaná.

S léčbou akné je třeba neotálet a zahájit ji při prvních projevech. Velmi důležitou součástí je trpělivost podložená znalostí o možnostech léčení, očekávaných léčebných i vedlejších účincích zevního či celkového léku a předpokládané době trvání léčby.

V dnešní době máme i možnost dostatečného výběru tzv. dermokosmetiky – volně prodejné v lékárnách. Klíčem k dosažení jemné a zdravé pokožky je pravidelná péče, která vyhovuje typu pleti a životnímu stylu.


SOUHRN

Dermatovenerologická klinika FN Brno má ve spektru poskytované ambulantní činnosti i poradnu pro pacienty s akné. O vyšetření v této speciální ambulanci je velký zájem.

SUMMARY

The clinic of dermato-venerology in FN Brno runs an outpatients ambulance for patients with acne. Many people seek examination in this ambulance.


O autorovi: Martina Šemberová, Dermatovenerologická klinika, FN Brno (msemberova@fnbrno.cz)

Ohodnoťte tento článek!