První pomoc v teorii i praxi

Ve dnech 5. až 6. května proběhl v areálu a okolí brněnské SZŠ Jaselská XIII. ročník celostátního kola soutěže první pomoci s mezinárodní účastí.

Letošní již třináctý ročník celostátního kola soutěže první pomoci s mezinárodní účastí se vyznačoval vysokou účastí a připraveností soutěžních družstev. Počet bodů, který by ještě v loňském roce zajišťoval prvenství, letos stačil pouze na umístění ve středu výsledkové listiny. Jedenatřicet družstev z ČR, Slovenska a Německa předvedlo své dovednosti a schopnosti, jak co nejlépe poskytnout první pomoc.

Soutěž měla jako každý rok dvě kategorie – pro studenty středních (SZŠ) a vyšších (VZŠ) zdravotnických škol. Studenti družstev vybaveni základními zdravotnickými pomůckami ošetřovali zraněné, uklidňovali „účastníky“ nehod v šokových stavech, pro své potřeby koordinovali případnou pomoc příslušníků hasičského sboru a podobně. Cílem bylo ve stanoveném čase správně zasáhnout, ošetřit zraněné, uklidnit zmateně pobíhající a práci zdravotníků komplikující osoby v šoku…

To vše pod bedlivým zrakem dalších soutěžících, diváků, odborných pedagogů a především členů odborné poroty. Pořadatel soutěže, SZŠ Jaselská, již tradičně organizuje jednu část soutěže na nedalekém Moravském náměstí, kde soutěžící před zraky náhodných kolemjdoucích řeší připravené úkoly, čímž zároveň názorně poukazují na mimořádný význam první pomoci. Také letošní soutěž pozorovala a hodnotila komise odborníků, jejíž členové bodovali výkony soutěžících, resp. rozhodli o vítězích letošního ročníku. V závěru soutěže byly slavnostně vyhlášeny výsledky letošního ročníku a členové oceněných družstev převzali z rukou organizátora diplomy a řadu hodnotných cen.

Vítězové kategorie SZŠ: 1. SZŠ Šumperk, Kladská 2. SZŠ Uherské Hradiště, Na Morávce 3. SZŠ Brno, Jaselská

Vítězové kategorie VZŠ: 1. SZŠ Brno, Jaselská 2. VZŠ Zlín, Příluky 3. VZŠ Žďár nad Sázavou, Dvořákova


Bc. Zuzana Bittnerová SZŠ Jaselská, Brno

Ohodnoťte tento článek!