Přejít na obsah

V ČR se daří snižovat komplikace u diabetiků dobrou léčbou

zpět
13.11.2013
diabetes, cukrovka
zvětšitdiabetes, cukrovkaZdroj: www.scumdoctor.com

diabetes, cukrovka | Zdroj: www.scumdoctor.com

 

V péči o diabetiky patří ČR podle místopředsedy České diabetologické společnosti profesora Milana Kvapila k evropské špičce. Důkazem podle něj je to, že díky včasné a kvalitní léčbě méně diabetiků dospěje do stadia, kdy jim kvůli komplikacím je amputována noha.

Počty diabetiků stoupají rychleji než počty amputací. Všude kromě severských států a ČR amputací u diabetiků přibývá, řekl profesor ČTK při příležitosti Světového dne diabetu, který je 14. listopadu.

Loni se v ČR léčilo 841.000 diabetiků, dalších 200.000 o své cukrovce neví, potíže zatím nemají. Každý rok se zjistí cukrovka u 40.000 až 50.000 lidí, po odečtení úmrtí je nárůst léčených ročně o 20.000 až 30.000. „Cukrovka je metlou současného světa, raketově přibývá zejména cukrovky druhého typu,“ varoval profesor a doporučil, aby lidé využívali toho, že zdravotní pojišťovny hradí vyšetření cukru v krvi.

Správná hladina je do 5,5 mmol na litr krve, měřeno na lačno, předstupeň cukrovky je od 5,6 do sedmi, cukrovka je od sedmi výše. Od samého počátku cukrovka poškozuje cévy, i když ještě potíže nepůsobí. Trvá pět až sedm let, než se poškození projeví v takové míře, že pacient musí vyhledat lékaře. V horším případě může být první komplikací infarkt.

O kvalitě péče podle profesora svědčí i to, že 80 procent diabetiků je v péči odborné diabetologické ambulance, jen menší část sledují praktici. Podiatrické ambulance nově mají kód pro péči o diabetickou nohu a pojišťovny jim ji hradí.

Podle odborných doporučení začíná léčba cukrovky edukací. Pacient se dozví, jak má změnit jídelníček a jaký pohyb pro něj je vhodný. Po pár týdnech ho lékař znovu vyšetří a změří hladinu cukru. Pokud úprava životosprávy nezabrala, nasadí mu léky. Počty léčených jen dietou v ČR klesají a přibývá diabetiků léčených léky.

Kvapil to vysvětlil tím, že dřív se s nasazením léků čekalo, teď se nasazují co nejdřív, oddálí se tak i o řadu let komplikace, ke kterým časem každý diabetik dospěje. V prevenci komplikací jsou účinné zejména gliptiny, bere je na cukrovku i prezident Miloš Zeman. Nové léky jsou sice až desetkrát dražší, podle Kvapila se ale pojišťovnám vyplatí, protože léčba komplikací je mnohem dražší.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

2.7. Naše drahá cukrovka Naše drahá cukrovka
0 příspěvků
11.10. Hypoglykemie a její příznaky Hypoglykemie a její příznaky
0 příspěvků
12.7. Poškození nervů cukrovkou Poškození nervů cukrovkou
0 příspěvků
9.12. Informovanost a edukace klientů o diabetu mellitu
0 příspěvků

Komentovat článek: V ČR se daří snižovat komplikace u diabetiků…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné