Věkově podmíněná makulární degenerace

VPMD je chronické degenerativní onemocnění, které patří mezi nejčastější oční choroby moderního světa. VPMD je ve vyspělých zemích hlavní příčinou ztráty zraku v populaci starší padesáti let. V České republice je na 500 000 lidí postiženo některou z forem VPMD. V některých případech pak onemocnění vede k úplné ztrátě centrálního vidění.


SOUHRN: Jednou z největších obtíží, které provázejí člověka během stárnutí, je zhoršování zraku. Pokles zrakové ostrosti znesnadňuje každodenní normální život a vede k pocitu dezorientace. Jednou z příčin je onemocnění nazvané věkově podmíněná makulární degenerace (VPMD).
Klíčová slova: makula lutea, antioxidanty, lutein, zeaxantin, karotenoidy


Mezi nejčastější příčiny těžkého poškození očí až oslepnutí patří každodenní intenzivní namáhání očí z důvodu práce u počítače a sledování televize, kouření, znečištěné životní prostředí, vystavování se slunečnímu záření, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka a další civilizační onemocnění, která mohou způsobit poruchy zásobení očí živinami a tak negativně přispět k rozvoji tohoto nebezpečného onemocnění. Vzhledem k očekávanému prodlužování věku v západních průmyslově vyspělých zemích považuje moderní medicína za jednu ze svých priorit léčbu očních onemocnění souvisejících s věkem, tj. věkově podmíněné makulární degenerace.

VPMD je onemocnění, které zasahuje centrální část sítnice zvanou makula (žlutá skvrna). Žlutá skvrna se nachází uprostřed sítnice a má velikost asi jako hlavička zápalky. Umožňuje ostré a jasné vidění. V tomto místě jsou velmi hustě nakupeny smyslové buňky, tzv. tyčinky a čípky. Žlutá skvrna má žlutavou barvu, zbarvení je dáno přítomností rostlinných pigmentů, luteinu a zeaxantinu. Zeaxantin je esenciální karotenoid důležitý zejména pro výživu oka, má antioxidační účinky. Lutein působí jako biologické „sluneční brýle“. Absorbuje podobně jako ochranný světelný filtr ultrafialové záření a chrání tak citlivou buněčnou strukturu před oxidačními změnami. Vitaminy C a E tvoří nepostradatelnou součást antioxidačního systému a spolu s nejdůležitějšími stopovými prvky zeaxantinem a selenem podporují regeneraci očních buněk. Lutein a zeaxantin se nacházejí v mnoha druzích zeleniny (např. v kukuřici, kadeřavé kapustě, špenátu) a vytvářejí makulární barvivo. Dostávají se tak do oka ze stravy.

Formy VPMD

Makulární degenerace je diagnostikována ve dvou formách, v tzv. suché (atrofické) a vlhké (neovaskulární).

Suchá forma je častější, vyskytuje se zhruba u 85 % pacientů s VPMD. Může být výsledkem zúžení sítnice ve vyšším věku nebo změn pigmentace sítnice. Některé nervové buňky se v sítnici mění a tím se omezuje schopnost rozeznávat malé detaily. Onemocnění postupuje pomalu a ke ztrátě vidění dochází postupně.

Vlhká forma představuje okolo 15 % případů, postupuje rychle a často vede k závažnější ztrátě vidění. V případě vlhké formy rostou pod sítnicí nové krevní cévy (neovaskularizace) a dochází k úniku krve a tekutin. Buňky sítnice pak odumírají a tvoří se skvrny způsobující ztrátu centrálního vidění.

Příznaky VPMD

Příznaky jsou často nezřetelné. Jedním z varovných signálů je např. zvýšená potřeba světla, rozostřená skvrna ve středu zorného pole. Zpočátku skvrna překrývá jen několik písmen, ale časem se zvětšuje. V pokročilém stadiu nemocný ztrácí schopnost rozeznávat rysy obličeje.

Terapie

Jediná známá a účinná léčba VPMD je podávání doplňků stravy, které obsahují antioxidanty, lutein, zeaxantin, vitamin C a další. Jejich preventivní a léčebný účinek byl prokázán řadou zahraničních studií a i českou studií SOC (studie očního centra Hradec Králové a Pardubice), která prokázala pozitivní účinek Avilutu jak na zdraví očí, tak i u pacientů s poškozením očí. Dávkování jedné tablety denně doplňku stravy Avilut lutein nebo Avilut Plus stačí na pokrytí doporučené denní spotřeby antioxidantů.

VPMD

Tyto léky jsou schválené Státním ústavem pro kontrolu léčiv a pro výrobu léků a obdržely mezinárodní uznávaný certifikát CMP.

Doporučení

Následky poškození zraku z důvodu VPMD jsou většinou nevratné. Proto je třeba onemocnění zjistit co možná nejdříve. Z těchto důvodů je důležité dodržovat následující rady:

* lidé nad 50 let věku by měli pravidelně navštěvovat očního lékaře,
* oči je nutné chránit před nadměrným slunečním zářením, doporučuje se nošení brýlí s UV filtrem,
* nekouřit,
* pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu, krevního tlaku a glykemie (riziko diabetu mellitu),
* strava by měla být pestrá, bohatá na zeleninu a ovoce,
* vhodné je užívat doplňky stravy obsahující potřebné živiny pro kvalitu zraku, dlouhodobé užívání přípravků zlepšuje přirozený ochranný systém oka a snižuje riziko vzniku VPMD.


O autorovi: Jana Vejmelková, oční ambulance, Lékařský dům Třebíč (janavejmelkova@seznam.cz)

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
Ohodnoťte tento článek!