Volně prodejná antialergika a imunomodulancia

Alergická reakce je způsob, jakým lidské tělo reaguje na přítomnost alergenu. Imunitní systém běžně chrání tělo před škodlivými látkami bez výraznějších reakcí. Hlavním úkolem imunitního systému je zabránit poškození vlastních tkání a zamezit vzniku nemocí. Jeho přehnaná, přecitlivělá reakce na cizorodou látku se nazývá alergií.


SOUHRN: Alergologové léčí alergii a poruchy imunity nejrůznějšími léky. Na trhu je naštěstí množství preparátů, které umožní pacientům příznaky alergie zmírnit. Na výběr je i dostatek potravinových doplňků, které podporují přirozenou imunitu.
Klíčová slova: alergie, léčba a potlačení příznaků alergických onemocnění, imunita, preparáty zvyšující imunitu


Většinou jsou alergické reakce méně závažné, například ekzém nebo kopřivka, popř. kýchání nebo svědění očí. Ve vážných případech, kdy takováto reakce může být životu nebezpečná, se jedná o anafylaxi (postižené orgány nedostávají kvůli nízkému krevnímu tlaku dostatek krve pro svoji funkčnost a může dojít i k úmrtí postiženého).

Alergie se může projevit jen jednou v životě, ale ve většině případů se jedná o chronické onemocnění. Průběh alergie je sezonní (pylové alergie) i celoroční (plísně, roztoči, domácí zvířata).

Potravinové alergie: Mezi časté příznaky potravinové alergie patří respirační potíže, kopřivka, průjmy, bolesti břicha, pocity na zvracení, popř. zvracení. Nejčastější potravinové alergeny jsou kravské mléko, mořské plody, ryby, ořechy, vejce, koření, ovoce (např. jahody, citrusy, jablka, meruňky, broskve) či zelenina (např. rajčata). Zmírnění potravinové alergie lze docílit vhodnou stravou. Je nutné vyloučit ze stravy alergen způsobující potíže. Obecně se také doporučuje konzumovat potraviny obsahující vitamin C, který zmírňuje působení alergenů, dále potraviny obsahující vitaminy skupiny B a vitamin E, bránící produkci histaminu (vylučuje se při alergické reakci), beta-karoten, selen a zinek.

Respirační alergie: Vědecké studie ukázaly, že lidé často mívají současně astma a rinitidu (zánět nosní sliznice a nosohltanu). Osoby trpící alergickou rinitidou mají třikrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine astma, než osoby bez alergií. Přestože existují rozdíly mezi alergickou rinitidou a astmatem, jsou obě onemocnění způsobena společným zánětlivým procesem postihujícím horní a dolní cesty dýchací, zapříčiněným nepřiměřenou reakcí na přítomnost dráždivého prachu, pylu, roztočů a jejich výkalů, úlomků peří nebo chlupů či jiných cizorodých látek. Dochází k překrvení, zduření a otoku nosní sliznice včetně zmnožení jejího sekretu, ke kýchání, svědění, zhoršení čichu, dechovým potížím, kašlání, v horším případě i otoku nebo křeči průdušek a dušení.

Alergie fyzikální: Tento typ alergie je vyvolán fyzikálními vlivy – chladem, sluncem, teplem apod. Hlavními příznaky jsou svědění a špatný vzhled kůže, při chladu kopřivka nebo polymorfní kožní erupce (vřídky, puchýřky, pupínky, zarudnutí).

Alergie očních spojivek: Alergická konjunktivitida je charakterizována zarudnutím a svěděním očí s nadměrným slzením. Průběh může být opět sezonní nebo celoroční.

Zkřížená alergie pyl – potravina: Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti alergenů. Jedná se o jev, kdy IgE protilátky, vytvořené proti určitému alergenu, reagují na základě podobnosti v sekvenci aminokyselin s alergenem jiným. Zkřížená reakce existuje mezi potravinami, mezi potravinou a inhalačním alergenem (pyl, roztoči) nebo latexem a potravinou. Pokud se zkřížená reaktivita projevuje klinicky, mluvíme o zkřížené alergii. Osoby alergické na pyly trpí dvakrát až třikrát častěji na potravinové alergie než běžná populace.

K prevenci výskytu alergických obtíží se používají antihistaminika, která zabraňují vzniku nadměrné alergické reakce a při pravidelném užívání nedovolí alergenu, aby nový zánět vyvolal. V případě celkové alergické reakce (zhoršování dechu, rozsáhlé kožní vyrážce, při vzniku anafylaktického šoku) je nutné co nejdříve volat lékaře či záchrannou službu. Totéž platí, pokud alergická reakce neustupuje nebo se zhoršuje, k tomu může dojít i po 2-3 dnech. Osoby s celkovou alergií (anafylaktickou reakcí) na hmyzí bodnutí musí být vybaveny pohotovostním balíčkem s adrenalinovým perem. Alergický pacient vyžaduje zvláštní pozornost, která zasahuje do života všech členů rodiny.

Léčba alergie

Léky na předpis: Lokální i celková antihistaminika, desenzibilizační léčba (postupné přivykání na alergeny – užívání koncentrovaného alergenu ve formě kapek či injekcí), steroidní látky (spreje, inhalátory, kapky do nosu, očí a průdušek).

Volně prodejné léky: Patří sem i řada léků ze skupiny na předpis, které byly uvolněny k volnému prodeji:

a) s celkovým účinkem – antihistaminika ve formě tablet, dále podpůrné léky, které jsou indikovány jako expektorans nebo mukolytikum pro osoby s průduškovým astmatem (přípravky s karbocysteinem, acetylcysteinem, aminophyllinem, s dropropizinem),
b) s lokálním účinkem ve formě kapek k uvolnění ucpaného nosu snížením otoku sliznic (např. nosní spreje, oční kapky a dále masti a krémy s obsahem antihistaminik).

Doplňková léčba potravinovými doplňky: Beta-karoten, vitamin C, hořčík a vápník, esenciální mastné kyseliny (např. obsažené v pupalce dvouleté či brutnáku lékařském), selen.

Léčebná kosmetika: Ochranné masti, krémy, mléka, opalovací přípravky s UV filtrem (na trhu je velká řada firem, které vyrábějí přípravky na alergickou, atopickou či podrážděnou pleť).

Preparáty zvyšující funkci imunitního systému

Problémy s imunitou nás trápí především v průběhu zimy a bezprostředně po ní, kdy je naše tělo výrazně oslabené. Obdobná situace nastává na podzim, kdy musí organismus zvládnout přechod z léta do chladnějšího období. Naše imunita je ale také oslabována průběžně po celý rok např. zvýšenou fyzickou či psychickou námahou, stresem apod.

Imunomodulátory přírodního původu jsou beta glukany. Největší počet buněk imunitního systému se nachází ve sliznici trávicího traktu. Specializované buňky imunitního systému jsou typické svými výběžky (dendritické buňky). Glukany vytvoří vazbu na dendritické buňky a způsobí jejich aktivaci, a tím rozvoj účinné obranné reakce. Při užívání preparátů s beta glukany (tablety, sirupy…) je posílena imunita a organismus je lépe chráněn proti infekcím.

Dalšími doplňky, které mají pozitivní vliv na zvýšení imunity organismu, jsou probiotika. Komensální bakterie osidlují střevní trakt a jsou pro zdraví velmi důležité. Trávicí trakt potřebuje kontakt s probiotickými bakteriemi, aby se rozvinuly jeho imunitní obranné mechanismy a přiměřená (nepřehnaná) imunitní odpověď, která podporuje zdraví hostitele. Užívání probiotik přináší specifické benefity, které jsou většinou zprostředkovány vlivem na bariérové funkce střeva a imunitní odpověď organismu. Probiotika jsou také přirozenou součástí mateřského mléka, jejich používání je tedy fyziologické. Mezi probiotika jsou řazeny organismy bakteriálního původu, které jsou za normálních podmínek přirozenou součástí lidské střevní mikroflóry.

Mezi další imunomodulancia patří bakteriální lyzáty. Jedná se o struktury, které mimikují napadení organismu patogenem – v dutině ústní se dostávají účinné látky do kontaktu s lymfatickými buňkami a stimulují slizniční imunitu.

Často se na podporu imunity doporučují také preparáty s obsahem echinacey. Nespecifická imunostimulace se projevuje hlavně zvýšenou fagocytární aktivitou granulocytů. U těchto preparátů se nedoporučuje delší užívání než 8 týdnů, u dětí pozor na možnost zkřížené alergické reakce na ostatní rostliny čeledě Asteraceae a také je nutná opatrnost v kombinaci s hepatotoxickými léky.

U osob s oslabenou imunitou lze použít také přípravky s obsahem aloe vera. Aloe má antioxidační, protizánětlivé, antiproliferační a imunosupresivní vlastnosti.

Rovnováhu imunitního systému pomáhají zajišťovat také enzymové preparáty, jako je např. volně prodejný lék Wobenzym. Enzymy, které tyto produkty obsahují, působí proti zánětům v těle, urychlují vstřebávání otoků, zkracují dobu hojení a podporují obranný systém organismu.

Zdravý imunitní systém zajišťuje naše zdraví a umožňuje plnohodnotný život. Pacient má dnes možnost koupit si bez receptu širokou paletu léků, které mu pomohou. Ke správnému výběru a užívání je v různé míře zapotřebí odborná rada zdravotníka nebo lékárníka.


O autorovi: RNDr. Monika Herczeghová, Plzeň

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
3)
OR = 2,36, 95% CI 1,34-4,15, p = 0,003), resp. (OR = 2,42, 95% CI 1,22-4,81, p = 0,01
4)
OR = 3,22, 95% CI 2,28-4,55, p < 0,0001), resp. (OR 2,82, 95% CI 1,91-4,15, p < 0,0001
Ohodnoťte tento článek!