Výkvět mužství

„Ohromně plodný autor H. G. Wells vydal stovky knih a spal se stovkou žen?. Kdo by to počítal? David Lodge.“ Těmito slovy začíná recenze zatím posledního románu britského prozaika Davida Lodge v listu New York Times. Rozsáhlé dílo o vášni a posedlosti se nyní dostává i k českým čtenářům pod názvem Výkvět mužství v překladu Richarda Podaného.
U řady světových spisovatelů je známo mnoho detailů o jejich dílech, vzniku i o ohlasu, který vyvolali. Víme, kdo je ovlivnil a pro koho naopak byli inspirací. Ale co víme o jejich soukromém životě, jejich touhách, radosti, ale i strachu, nenávisti a pochybách? Přestože i tato část života autorů klasických literárních děl je předmětem vědeckého bádání, výsledkem bývají učené studie, kterým rozumějí pouze univerzitní profesoři. Ale i když náš vlastní život není jen o faktech, datech a stručných heslech, proč by tomu tak mělo být i u světových literátů? Poznejte jednoho z nejplodnějších autorů vědeckofantastických románů H. G. Wellse pohledem britského spisovatele Davida Lodge.
Prozaik David Lodge přiřkl úlohu hrdiny románu Výkvět mužství klasikovi žánru science fiction H. G. Wellsovi.

Ten měl vedle psaní ještě jednu vášeň – ženy. Malý, obtloustlý, pánovitý a umíněný Wells rozhodně nebyl ideálem krásy, přesto si na nezájem žen nemohl stěžovat. Přitažlivost volné lásky objevil dřív, než si hippies vpletli květiny do vlasů a zamířili do Woodstocku. Lodge jako zatvrzelý realista pracuje se skutečnými postavami manželek a milenek H. G. Wellse. Svůj přístup k realitě si zachovává i při líčení Wellsových postelových hrátek. Přestože je román biografický, můžeme se ptát, zda jsou detaily z intimního života a zejména pasáže, kdy Wells rozmlouvá sám se sebou a je k sobě i čtenářům nejupřímnější, skutečně autentické. Jenže je opravdu důležité vědět, zda si Wells myslel právě tuto větu v tomto přesném znění?
Richard Podaný se svého překladatelského úkolu zhostil se ctí. Jeho překlad jiné knihy Davida Lodge, jež vyšla pod českým názvem Nejtišší trest, získal v roce 2010 ocenění Magnesia Litera. Nakladatelství: Mladá fronta, rozsah:
448 stran, cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek!