Význam laktační poradkyně pro matku a dítě

Vyškolené laktační poradkyně nabízející pomoc a podporu při problémech s kojením, mají velký význam pro matky i jejich děti.

SUMMARY

Trained breastfeeding counselors offer help and support to mothers who have problems with breastfeeding. The counselors therefore are very important for mothers and their children.

Laktační poradkyně pomáhají kojícím matkám radami o kojení, s odstraňováním zdravotních potíží spojených s kojením, pomocí při technice kojení a doporučí vhodné pomůcky ke kojení a odsávačky.Každou maminku jistě potěší, když jí někdo pochválí miminko slovy: „Roste vám jako z vody.“ Jenže ono neroste z vody, ale z mléka. Ne všechny maminky zvládají nástrahy kojení hladce. V dnešní moderní a přetechnizované době je řada možností, kde dohledat informace, ale nic nenahradí osobní kontakt. V tuto chvíli přichází na řadu osoba nejpovolanější, laktační poradkyně.

Budoucí maminky mají mnoho příležitostí k přípravě na příchod nového života na svět. Existuje nepřeberné množství kurzů a cvičení pro těhotné, gymnastika na balonech nebo vázání šátků. Do dlouhé škály se zařadil i předporodní kurz kojení. S panenkou velikosti miminka se učí techniku přikládání, polohy při kojení a seznamují se s technikou pro odstříkávání mléka. Tuto zkušenost nenahradí ani sebelepší internetová doména. Přes toto všechno se najdou maminky, které považují laktační poradkyni za zbytečnou, ale je to jen zanedbatelných 8 %. Říkám zanedbatelných, protože při průzkumu jsem zjistila, že zájem maminek o kurz oproti roku 2005 stále stoupá.

Překvapením bylo zjištění, že maminky nevědí o všech možnostech jak kontaktovat laktační poradkyni. Většina maminek, které konzultaci s laktační poradkyní využily, je rozhodnuta doporučit tuto možnost svým známým. Všechny byly s pomocí velmi spokojeny. Milým zjištěním pro některé maminky byla i možnost návštěvy laktační poradkyně u nich doma. Myslím si, že laktační poradkyně své místo v životě maminek a kojenců má a mít bude i nadále.


Michaela Stauberová DiS. Fakultní nemocnice Hradec Králové (michaelastauberova@seznam.cz)

Ohodnoťte tento článek!