Slavnost dárcovství krve

Stříbrné (20 odběrů) a zlaté (40 odběrů) plakety prof. MUDr. Jana Janského byly předány v polovině září v Brožíkově síni Staroměstské radnice na slavnostním setkání bezpříspěvkových dárců krve, které zorganizoval Český červený kříž (ČČK).

V rámci slavnostního setkání převzalo z rukou Ing. Miloše Růžičky z Magistrátu hl. m. Prahy a zástupců ČČK ocenění „ Zlatý kříž“ (80 odběrů) více než 60 dárců. Mezi oceněnými byly 4 ženy. Vezmeme-li v úvahu, že krev se může dávat jen čtyřikrát do roka (muži pětkrát), 80 odběrů představuje minimálně 20 let života. Klobouk dolů. Oceněným blahopřáli také pracovníci transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze – jeho primář MUDr. Petr Turek, CSc., MUDr. Zuzana Petrová, vedoucí laborantka Jaroslava Senohrábková a sestra Iva Hřebačková.
Já jsem si z radnice odnesla zatím jen plaketu stříbrnou. K odběrům své B-negativní již nějaký čas chodím na transfuzní oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se mi láskyplně věnuje kolektiv sester pod vedením staniční sestry Vladimíry Krumlové. Dárcovství krve mi dělá vysloveně dobře. Dříve jsem si myslela, že ten příjemný pocit souvisí s dnes již překonanou léčbou „pouštěním žilou“. Pak mi ale lékaři vysvětlili, že se pocit rodí díky vyplavení endorfinů v mozku. Mohu jen doporučit.

Bezpříspěvkoví dárci krve v Brožíkově síni.
Kolektiv transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice. Zleva Romana Slepičková, Martina Rybářová, Iva Hřebačková, MUDr. Zuzana Petrová, Vladimíra Sysová, Eva Weberová, Vladimíra Krumlová a Lenka Čechurová.

Ohodnoťte tento článek!