Slovenská VZP omezí úvazky specialistům

Slovenská Všeobecná zdravotná poisťovňa mění smluvní podmínky pro tamní specialisty – od dubna nabídne smlouvu jen těm, kteří v ambulanci pracují nejméně 6 hodin denně a 30 hodin týdně, jsou dostupní pro pacienta a investují do vybavení.

Podle deníku Pravda, který informaci přinesl, se změny nejcitelněji dotknou specialistů, kteří kromě práce v nemocnici působí i v soukromé ordinaci.

„Zmapovali jsme současnou síť poskytovatelů v každé odbornosti a víme, které v jednotlivých okresech chybějí a kterých je naopak nadbytek. Chceme v tom udělat pořádek, proto jsme připravili nová kritéria pro nasmlouvání lékařůspecialistů,“ cituje deník mluvčího Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraie.

Při splnění podmínky minimálního počtu odpracovaných hodin v ordinaci (6 denně, 30 týdně), není reálné, že by lékař mohl pracovat ve dvou ambulancích. „Pro pacienta to bude znamenat, že žádný lékař nebude mít přeplněnou čekárnu a získá dostatečný čas na ošetření každého,“ pokračuje Marcel Forai a dodává, že pokud bude lékař splňovat všechna kritéria, bude mít možnost uzavřít s pojišťovnou smlouvu na delší dobu než 1 rok. „Můžeme hovořit o třech letech, kdy mu poskytneme garanci smluvního stavu.“

Město vs. venkov

Předseda Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor upozorňuje, že nové podmínky se dotknou jinak ambulantních specialistů ve velkých městech a jinak na venkově, kde lékaři často pracují ve dvou ordinacích kvůli nedostatku specialistů v regionu a jsou tak nenahraditelní. „Možností je, že tam, kde specialisté evidentně chybějí, udělá pojišťovna výjimku,“ uvedl Ladislav Pásztor pro Pravdu s tím, že jednání nadále pokračují.

Ohodnoťte tento článek!