Slovensko: Jediná pojišťovna zatím nebude

Slovenská vláda bude muset odložit plán na zavedení jediné zdravotní pojišťovny v zemi – nemá totiž dostatek finančních prostředků na odkup či vyvlastnění akcií dvou soukromých pojišťoven.

Kabinet počítal s tím, že potřebné peníze získá prodejem státních aktiv (v této souvislosti se nejčastěji zmiňoval prodej podílu ve Slovak Telekom), k tomuto kroku však zatím nedošlo. Ministerstvo financí nyní uvedlo, že k prodeji aktiv může dojít v horizontu 2 let.

Také slovenská ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská potvrdila, že v prosazování jediné pojišťovny nebude dále pokračovat, a předložila vládě zprávu v tomto smyslu. „Pokud nebude zabezpečeno plné finanční krytí, nepodnikneme další kroky,“ oznámila mluvčí resortu Martina Lidinská.

V cestě i volby?

Jak upozorňuje slovenský deník Pravda, otázku unitárního systému zdravotního pojištění tak může řešit až nová vláda, jež vzejde z parlamentních voleb v roce 2016. Politolog Tomáš Koziak, jehož Pravda oslovila, však pochybuje, že bude jediná zdravotní pojišťovna někdy uvedena do praxe, zvláště po volbách. „Pokud by chtěl Smer v projektu pokračovat, určitě narazí na odpor ostatních politických stran. Vzhledem k širšímu kontextu politického seskupení, které vznikne, pochybuji, že by se plán někdy podařilo realizovat,“ domnívá se Tomáš Koziak.

Podle původního harmonogramu měla jediná státní pojišťovna začít fungovat již od ledna tohoto roku, respektive od července, pokud by bylo nutné přistoupit k vyvlastnění soukromých pojišťoven. Plán na zavedení unitárního systému schválila vláda v roce 2012. Ministerstvo zdravotnictví mělo začít s přípravou potřebné legislativy a najít poradce, který měl připravit dokumentaci pro odkup akcií či ocenění zdravotních pojišťoven pro případ vyvlastnění. Jak připomíná deník Pravda, úřad dodnes nevypsal na tuto funkci ani tendr, pouze uveřejnil podmínky veřejné soutěže.

Osud arbitráže nejasný

Slovensko už kvůli záměru čelí arbitráži – nizozemská společnost Achmea, jež je vlastníkem pojišťovny Union, ji vyvolala loni v únoru. V současnosti je pokračování arbitráže nejisté. Tiskový mluvčí Achmey Bert Rensen na dotaz deníku Pravda uvedl, že společnost má zájem o urovnání sporu, pokud dostane od vlády záruky, že nedojde k vyvlastňování. „Nyní studujeme zprávu ministerstva zdravotnictví, která byla předložena vládě. Podle nás nedošlo k ukončení projektu. Achmea má zájem na vyřešení sporů, potřebuje však pevné a jednoznačné potvrzení od vlády, že se projekt zamítá a Union nebude vyvlastněná, případně jí nebude bráněno v činnosti jiným způsobem,“ cituje Pravda Berta Rensena. Ministerstvo financí se k arbitráži odmítlo vyjádřit.

Obě soukromé pojišťovny oznámení slovenské vlády, že zatím nebude pokračovat v projektu zavedení unitárního systému zdravotního pojištění, přivítaly. „Rozhodnutí neplýtvat nadále penězi daňových poplatníků na projekt, který nepřinese zdravotnictví žádné úspory, považujeme za správné. V kontextu stavu státního rozpočtu a mezinárodních závazků je to navíc jediné možné řešení,“ komentovala situaci prezidentka Združenia zdravotných poisťovní Katarína Kafková mimo jiné s odkazem na to, že poradce ministerstva zdravotnictví pro přípravu podkladů by rozpočet vyšel na 3,4 miliony eur.

Na Slovensku žije přibližně 5,2 milionu pojištěnců, 64 % z nich je klienty Všeobecnej zdravotnej poisťovny, 28 % zvolilo pojišťovnu Dôvera a okolo 8 % Union.

Ohodnoťte tento článek!