Srpnové zprávy ze světa

Na popud maďarského premiéra Viktora Orbána budou muset tamní školáci mezi 10 a 18 lety věku absolvovat každým rokem povinný národní test fyzické zdatnosti, v jehož rámci jim kromě jiného bude měřeno i množství tělesného tuku. Děti, jež v testu dopadnou špatně, dostanou speciální kartu s doporučeními pro řešení problému. Ta mají být vodítkem nejen pro školáky, ale i jejich učitele a především rodiče. Testy zaštiťuje Maďarský studentský sportovní svaz a mají působit jako prevence a boj proti obezitě. Podle údajů svazu je v některých věkových skupinách obézních až 20 % školáků, nevhodná strava a málo pohybu se navíc podepisuje na zdraví až 60 % dětí.

Nemocnice v australském Melbourne se musela omluvit kvůli chybě „lidského faktoru“, v jejímž důsledku odeslala zprávu o úmrtí 200 svých pacientů jejich praktickým lékařům. Ve skutečnosti však byli dotyční pacienti ze zdravotnického zařízení propuštěni, pracovník nemocnice pouze odfaxoval jinou zprávu. „Upřímně jsme se postiženým zdravotnickým zařízením omluvili. Ve většině případů přijala naši chybu s pochopením,“ napsala nemocnice ve vyjádření. Jak ale uvedla tamní média, jeden z praktických lékařů zatelefonoval rodině domněle zemřelého pacienta, aby jí kondoloval. Australská lékařská asociace zdůraznila, že takováto chyba je nepřijatelná a ukazuje nedostatky přetíženého zdravotnického systému.

Dánské úřady uzavřely masokombinát, z něhož pocházely výrobky osahující bakterie rodu Listeria, které si v minulých týdnech v zemi vyžádaly 12 lidských životů. Nakaženo bylo nejméně 20 lidí, další případy zdravotníci teprve prověřují. Podle dánských médií se kontaminované uzeniny dostaly i na pulty v německém Šlesvicku-Holštýnsku. Žádné úmrtí v důsledku jejich konzumace však nebylo zaznamenáno.

V reakci na klesající porodnost a ve shodě s výzvou duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího odhlasoval íránský parlament zákon zakazující antikoncepční metody definitivně bránící početí (podvázání vejcovodů, vasektomie apod.). Kvůli předchozí politice omezování porodnosti připadá v současnosti na jeden pár 1,6 dítěte, země má 75 milionů obyvatel. Poslanec Mohammad Sále Džokar během projednávání legislativy uvedl, že při současném trendu porodnosti by měl Írán do roku 2094 jenom 31 milionů obyvatel a 47 % z nich by byli lidé starší 60 let. Odborníci však varují, že v zemi stoupne množství nelegálních interrupcí. Od března 2012 do března následujícího roku jich bylo provedeno 12 tisíc, což představuje více než polovinu legálních interrupcí. Ty jsou v Íránu povoleny, je-li ohrožen život matky nebo trpíli plod závažnou vrozenou vadou.

Italská policie zadržela nedaleko hranic s Rakouskem dva Čechy, u kterých našla kradené léky v hodnotě 28 tisíc eur (asi 780 tisíc Kč). Na základě identifikačních znaků následně zjistila, že léky byly v březnu odcizeny ze skladu nedaleko Florencie. Policie dva české občany údajně odhalila při rutinní kontrole u Brennerského průsmyku. Hlídce bylo podezřelé, že 25letý řidič a jeho 72letý spolujezdec, kteří si prý do Itálie vyjeli na dovolenou, u sebe neměli žádná zavazadla. Kromě léků u nich policisté zabavili také skoro 35 tisíc eur (asi 975 tisíc korun) v hotovosti. Policie Čechy zadržela a obvinila z přechovávání kradeného zboží a nelegálního dovozu léčiv.

Britský premiér David Cameron představil výzkumný projekt Národní zdravotní služby (NHS), který se zaměří na čtení DNA vážně nemocných pacientů. Informace získané pomocí sekvenování genomu by měly lékařům pomoci s určením správné diagnózy nebo vytipovat skupiny pacientů, u kterých je vhodné vyzkoušet nové metody léčby. Projekt by měl běžet do roku 2018 a vláda do něho hodlá investovat 300 milionů liber (více než 10 miliard korun).

Soud v čínském Pekingu poprvé v historii země otevřel případ žaloby gaye proti zdravotnickému zařízení, jehož zaměstnanci se u muže snažili „vyléčit“ jeho homosexualitu. Muž kliniku v Čchung-čchingu žaluje kvůli traumatu, které mu měly způsobit především elektrošoky, jež musel podstoupit poté, co přiznal, že se jeho sexuální fantazie točí kolem mužů. Právní kroky podniká také proti hlavnímu čínskému internetovému vyhledávači Baidu za to, že jsou na něm reklamy propagující toto „léčebné“ zařízení. Rozsudek by měl být znám začátkem září. Homosexualita byla v Číně ze seznamu duševních chorob vyřazena teprve v roce 2001 a silná netolerance vůči gayům a lesbám v zemi stále přetrvává. „Terapii“ podstupuje na nátlak rodiny stále řada homosexuálů, kteří poté svou sexuální orientaci raději popírají a tvrdí, že „léčba zabrala“, aby nemuseli podstupovat další procedury.

V jihovýchodní Asii se šíří kmeny malárie, které jsou rezistentní vůči používaným léčivým přípravkům. Řada případů infekce se objevila v Thajsku, Kambodži, Vietnamu a Barmě. Odborníci varují, že je zapotřebí situaci urychleně řešit, než se tyto kmeny malárie přenesou dál na západ do lidnatých států, jako je Bangladéš nebo Indie, a následně do Afriky, kde zatím nebyl tento typ rezistence prokázán. Další šíření by totiž mohlo zvrátit úspěchy ve snížení úmrtnosti na tuto nemoc.

(Zdroj: ČTK)

Ohodnoťte tento článek!