Středočeský kraj změnil pravidla proplácení poplatků

Rada Středočeského kraje se na svém zasedání z konce ledna rozhodla změnit podmínky pro proplácení regulačních poplatků, které uhradili pacienti ve zdravotnických zařízeních na území Středočeského kraje. Propláceny budou vždy jen poplatky z předchozího čtvrtletí.

Rozhodnutí platí od 28. ledna. Pacienti žádající o proplacení v únoru tedy dostanou peníze za poslední čtvrtletí v roce 2013.

Zjednodušené schvalování

„Dále budeme poplatky hradit, jen jsme změnili způsob proplácení na efektivnější variantu. Důvodem této změny je dosavadní předkládání žádostí o proplacení poplatků zpětně, kdy lidé mohli zasílat své žádosti o úhradu poplatků z doby, kdy Středočeský kraj začal jako jediný z krajů poplatky proplácet. Nový systém zjednoduší a zrychlí schvalování žádostí,“ uvedl v tiskové zprávě středočeský hejtman Josef Řihák. Kraj tedy bude nově posuzovat jen žádosti za období vždy jednoho čtvrtletí, které předcházelo čtvrtletí, ve kterém byla žádost o poskytnutí daru na úhradu regulačního poplatku podána.

Proplácení pokračuje

Středočeský kraj začal (jako jediný v republice) regulační poplatky proplácet 1. srpna 2010. Proplácení probíhá formou daru na základě písemné žádosti, která musí být schválena příslušným úřadem. Proplatit regulační poplatek lze za ošetření či hospitalizaci ve všech zdravotnických zařízeních na území Středočeského kraje. Celkově kraj zatím vyplatil na 42,6 milionu Kč a vyhověl 22 525 žadatelům o proplacení. Za první tři čtvrtletí roku 2013 vyplatil celkem 19,9 milionu Kč, vyhověl tedy 10 471 žádostem.

Nová vláda České republiky do budoucna počítá se zrušením všech regulačních poplatků na celém území, s výjimkou poplatku za služby lékařské pohotovosti.

Ohodnoťte tento článek!