SÚKL pozastavil zakázky v hodnotě stovek milionů, kontroly pokračují

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a nový ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta zveřejnili opatření související s prvními výsledky hloubkové kontroly – výsledkem je úplné zrušení či zastavení veřejných zakázek v hodnotě převyšující 320 milionů Kč.

Většina investic zastavena

Zdeněk Blahuta zrušil výběrová řízení za 47 milionů korun, další za 280 milionů korun pozastavil a nechá je přezkoumat. U tendru na informační technologie za 160 milionů korun panuje podezření na „vyvádění peněz“, tedy tunelování. Jeho předchůdce Pavel Březovský, který byl před dvěma týdny z funkce odvolán, označil tato podezření za nesmysl. Chce, aby se vše řádně vyšetřilo.

SÚKL měl pro tento rok vyčleněno na investice přibližně 358 milionů korun, nový šéf SÚKL tak celkem zrušil či pozastavil zakázky v hodnotě 327 milionů. K „paralýze“ ústavu prý ale nedojde. „Nejedná se o podfinancování či nějakou ‚obrnu‘ Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Všechny zakázky se přezkoumají a ty, které budou v pořádku, se budou samozřejmě dále realizovat,“ ujistil Zdeněk Blahuta.

Úkol pro policii?

„Existují podezření, že na základě narovnání v softwarových částech zakázky na dodávku a provoz datových center se chystalo vyvedení veřejných financí v objemu řádově 160 milionů korun. Mým úkolem je nyní projít veškeré tyto veřejné zakázky, pokusit se je identifikovat a uvést do souladu s právním řádem ČR i s požadavky ministerstva jakožto zřizovatele,“ dodal Zdeněk Blahuta.

Zastavené veřejné zakázky se podle ředitele SÚKL týkaly kromě IT sféry také hospodářské správy ústavu, problematiky servisních činností a dalších oblastí. Ministr Němeček novinářům řekl, že pokud by se podezření na trestnou činnost potvrdilo, jeho úřad podnikne právní kroky. Nevyloučil podání trestního oznámení. Bývalý ředitel SÚKL Pavel Březovský všechna podezření odmítá a není si vědom toho, že by se byl dopustil pochybení. „Je to nesmysl – ať to vyšetří, kdo chce a jak chce. Já potom budu zřejmě žádat satisfakci,“ sdělil ČTK. Dodal, že nechce eskalovat napětí, jelikož ministr Němeček je jeho zaměstnavatel, a proto prý vyčká na výsledky kontroly. Osobně je přesvědčen, že se ničeho nedopustil.

Plýtvání při obnově vozového parku

Svatopluk Němeček dal odvolání Pavla Březovského do souvislosti zejména s podezřením na vyvádění prostředků u tendrů na IT služby. Podle Zdeňka Blahuty se nehospodárnost bývalého vedení SÚKL projevila i v dalších oblastech, konkrétně pak například při obnově vozového parku. Management a inspektoři SÚKL prý jezdí v příliš drahých luxusních vozech. Česká televize uvedla, že ústav loni pořídil 3 luxusní Octavie v plné výbavě. Veřejnou zakázku v objemu 5,6 milionů korun na nákup dalších tří vozů střední a vyšší střední třídy, kterou ústav vypsal na konci loňského roku, proto Zdeněk Blahuta zrušil a vydal novou směrnici, jež by měla do budoucna podobným nákupům zabránit.

„Uvažuji, zda je k zabezpečení činnosti ústavu třeba používat vozidla s takovou specifikací,“ uvedl Zdeněk Blahuta pro ČT s tím, že se jedná o „čirou nehospodárnost“. Inspektoři a management používají vozy například při cestách na ministerstvo. Podle Pavla Březovského však byla obnova vozového parku potřebná, neboť i on sám byl nucen jezdit vlastním vozem. Ředitel Blahuta ihned po nástupu zadal provedení auditu. V současné době v ústavu stále probíhá hloubková kontrola ministerstva zdravotnictví – její podrobnější výsledky nový šéf ústavu očekává do několika týdnů.

Ohodnoťte tento článek!