SÚKL zažil personální čistku – skončil ředitel i náměstci

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) odvolal z funkce ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Pavla Březovského. Dočasným řízením ústavu pověřil dosavadního vedoucího lékárníka Městské nemocnice Ostrava Zdeňka Blahutu.

Krizový manažer

Oficiálním důvodem odvolání Pavla Březovského byla nespokojenost ministra zdravotnictví se způsobem řízení SÚKL, a to zejména v oblasti regulace cen a úhrad léků, nedostatky v dozorových činnostech a špatná kontrola s veřejnými prostředky. „Dosavadní výkony a styl práce úřadu se výrazně rozcházejí s mými požadavky na klíčovou instituci českého zdravotnictví. Ta by měla být pružnější a pod větší kontrolou státu. Současně považuji za nešťastné, aby jeden člověk řídil dvě významné instituce zároveň,“ uvedl ke svému rozhodnutí Svatopluk Němeček s poukazem na skutečnost, že dosavadní ředitel SÚKL souběžně řídil i Koordinační středisko transplantací (KST). Ministr zdravotnictví pověřil dočasným vedením ústavu Zdeňka Blahutu, který by měl plnit funkci krizového manažera.

„Ředitel takovéto instituce by měl projít řádným výběrovým řízením. V tomto případě mě čas tlačil k tomu, abych udělal rychlé rozhodnutí a přeťal některé vazby, které tam byly. Proto jsem jmenoval Zdeňka Blahutu krizovým manažerem. Během několika měsíců bude vypsáno řádné výběrové řízení,“ vysvětlil v „Impulsech Václava Moravce“ ministr zdravotnictví.

Ministerstvo formulovalo i hlavní úkoly pro nového šéfa SÚKL: urychlení správních řízení s cílem zajistit levnější léky pro pacienty i pojišťovny, zvýšení efektivity v oblasti cenové a úhradové regulace a kontrola vynakládání veřejných prostředků. „Největší důraz budu klást na precizní výkon činnosti regulace cen a úhrad léčivých přípravků, která povede k finančním úsporám pro pacienty a systém veřejného zdravotního pojištění,“ dodal Svatopluk Němeček.

Podivné zakázky

Jedním z dalších důvodů, které prý ovlivnily rozhodnutí ministra zdravotnictví o odvolání Pavla Březovského, bylo vypsání tendru na PR služby v hodnotě 20 milionů korun. „V dnešní době, kdy opravdu otáčíme každou korunu, je to neúměrně vysoká částka. Ministerstvo zdravotnictví, které má podle mě z hlediska popularizace mnohem větší úkoly než SÚKL, má na tyto služby vyčleněno zhruba 600 tisíc korun na rok,“ uvedl srovnání ministr Němeček. Navíc prý od zaměstnanců ústavu získal „znepokojivé informace“ i o chystaných IT zakázkách, které by prý znamenaly odtok finančních prostředků ze SÚKL v řádu desítek milionů korun.

Audit a padání hlav

Kvůli podezření z ne zcela čistého nakládání s veřejnými prostředky zahájil nově pověřený šéf ústavu Zdeněk Blahuta forenzní audit, který probíhá souběžně s kontrolou ministerstva zdravotnictví, jejíž výsledky by měly být známy během několika týdnů. Zdeněk Blahuta se také jen den po svém jmenování do funkce rozhodl odvolat hned tři ze svých náměstků – skončil jak někdejší náměstek MZ a dosavadní náměstek pro ekonomiku SÚKL Petr Nosek, tak i náměstek pro odborné činnosti Filip Vrubel a náměstek pro oblast IT Pavel Veselý. Jejich nástupci zatím nebyli jmenováni.

Reakce z řad opozice na sebe nenechala dlouho čekat. Pro bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) je „personální čistka“ v SÚKL nepochopitelná. „Personální změna šla až do úrovně odborných pracovníků, tedy značně proti duchu připravovaného zákona o státní službě, o kterém jsme již tolik slyšeli,“ řekl ve svém projevu v poslanecké sněmovně Leoš Heger.


PharmDr. Zdeněk Blahuta (53) v letech 2010-2011 působil v regionálním pracovišti SÚKL v Ostravě. Má dlouholeté zkušenosti s distribucí léčiv – v letech 1993-1994 byl obchodním ředitelem společnosti Tamda, a. s., v letech 1994-1996 prokuristou a obchodním ředitelem společnosti GEHE Pharma Praha, s. r. o. Od roku 1996 a 1999 provozoval dvě vlastní lékárny, které v roce 2010 prodal, jednu z nich společnosti Česká lékárna, a. s., spadající do portfolia finanční skupiny Penta Investments. V letech 2007-2010 byl členem představenstva České lékárnické komory.

Ohodnoťte tento článek!