Tejpování penisu jako součást rehabilitace života u uroonkologického onemocnění

V rámci kongresu byla poprvé představena zcela nová kinezioterapeutická metoda v léčbě erektilní dysfunkce (ED) – tejpování penisu. Uvedla ji doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., ze Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze, která je autorkou této metody.

Doc. Janáčková vysvětlila okolnosti zrození tohoto nápadu: „Kromě sexuologie se zabývám hlavně péčí o onkologické pacienty. Navštěvují mě i muži s rakovinou prostaty, kteří mají často sexuální problémy, jež výrazně ovlivňují kvalitu jejich života. Nejčastěji se jedná o poruchy erekce a jiné problémy. Metoda tejpování penisu se zrodila po úspěšné rehabilitaci zlomenin obou paží mého manžela po úrazu na kole. Výsledky jeho rehabilitace mě natolik zaujaly, že jsem využila znalosti z předcházejícího studia fyzioterapie a spojila se s Bc. Kobrovou. S tou jsme meze tejpování probraly a rozvinuly jsme i možnosti tejpování intimních partií vhodné pro uroonkologické pacienty.“

Musíme mluvit i o sebevědomí

Přednášející vysvětlila, že sebevědomí muže je dáno především výkonem, jeho rolí v životě a mírou sobectví, sebelásky a sebepojetí. Hodnotí se výkon např. pracovní, finanční, sportovní, sexuální, rodinný. Psychická stabilita člověka stojí na třech pilířích: zdraví, vztahy a sex, práce. U mužů s nádorovým onemocněním prostaty je jasně zasaženo zdraví, v mnoha směrech i výkon, finance, schopnost pracovního zatížení, což bezesporu ovlivňuje i vztahy a sex. Asi tři čtvrtiny pacientů mají sexuální problémy. Někteří dokonce trvalé. Nejčastěji je to ED, nicméně setkáváme se i se sníženou sexuální apetencí, bolestivou souloží a problémy s ejakulací. Záleží na věku, léčbě a celé řadě dalších okolností.
Sexuální aktivita a schopnost sexuálního prožitku klesá do té míry, do jaké je poškozen tělesný obraz. Při chirurgické léčbě dochází ke změnám především v oblasti výkonu. Nejčastěji se setkáváme s poruchami ejakulace, bolestivostí a s poruchami erekce. Poruchy při léčbě chemoterapií jsou většinou přechodného rázu. Radioterapie může nepřímo poškodit nervové spoje v místě malé pánve, objevují se erektilní dysfunkce či bolestivá ejakulace, ozáření varlat jistě souvisí i se sníženou schopností reprodukce.

Možnosti ovlivnění ED

Onkologičtí pacienti samozřejmě sex a s ním i ED řeší. Jednou z možností je intrakavernózní aplikace léčiv, dále orální farmaka, mechanické ovlivnění vakuovými pumpami, možné jsou i kombinace. V poslední době se hovoří o rázové vlně, která by mohla ED mechanicky ovlivnit. Další možnosti rehabilitace jsou masturbační pomůcky.
Většina odborníků se ale při péči o pacienta potýká s nedostatkem času. Realizovaný mezinárodní výzkum firmy IPSEN zjistil, že urologové v ČR mají na sdělení informací pacientovi v průměru 15 minut. To mnohdy na řešení problémů pacienta se sexuálním a partnerským životem nestačí. Problémy spočívají často v komunikaci. Někteří pacienti se stydí, nejsou zvyklí přijít za lékařem a ptát se. „Prokazatelně dobrý efekt na ovlivnění ED má nová metoda kineziotejpu, kterou jako první v České republice již rok zkoušíme ve spolupráci s urology na našem pracovišti i nově s Urologickou klinikou FN Hradec Králové. Tejpování obecně zvyšuje prokrvení, obnovuje tok krve a lymfy, zmírňuje otoky a bolest. Má výrazný vliv na psychiku pacienta a její výhodou je i relativně snadná aplikace. Výrazný je zvláště psychologický efekt. Tejpování penisu otevře intimní komunikaci o sexu mezi partnery, uvolní se zábrany a napětí,“ popsala doc. Janáčková.

Tejpování proti otoku i k podpoře ED

První fáze tejpování je vyvazování penisu proti otoku. Používá se po operaci nebo po radioterapii a je velmi účinná. Tejp je na penis aplikován se středním napětím asi na 50 % ze dvou třetin své šířky, aby se minimalizoval kontakt lepidla s pokožkou. Předpokladem je vyholení. Tejp funguje dobře, nepadá, nesklouzává, neshrnuje se a ulevuje od bolesti. Když si na něj pacienti zvyknou, můžeme přistoupit k další metodě, jíž je facilitace penisu. Funkce kineziotejpu mimo jiné spočívá i v tom, že dochází k posunu předkožky, která je zdrojem mnoha taktilních receptorů, dochází ke změně napětí kůže, jež dokáže neurofyziologickou cestou postoupit informace k zpracování v centrálním nervovém systému a vyvolat změnu příkazu CNS k efektoru na periferii. Nejčastěji se tejpování užívá k podpoře erekce, kdy je tejp aplikován po délce penisu rovněž ve středním napětí. Na kořen penisu také můžeme umístit fixační kroužek. Páska po délce penisu má výrazný psychologický efekt, protože muži stále sledují, jestli se už „něco“ děje.
Závěrem přednášející shrnula celkový efekt tejpování. „Otejpovaní muži už nemusejí problém popírat a minimalizovat, nevyhýbají se láskyplným dotekům, naopak často požadují výměnu tejpu. Přestanou se vyhýbat intimním kontaktům, nejsou agresivní ani depresivní, protože mají reálnou naději na zlepšení svého problému. A žena má pocit, že je součástí partnerova života a může mu být oporou. Nemusí se vyhýbat iniciaci milostných her, naopak láskyplně o partnera pečuje. Ve své ordinaci pozoruji, že tato metoda má u mých pacientů dobrý efekt,“ zakončila doc. Janáčková.

Doc. Laura Janáčková

Ohodnoťte tento článek!