Téměř 30 tisíc použitých inhalátorů se vrátilo do lékáren

Od počátku roku 2013 mohli pacienti v rámci projektu „Vdechněte inhalátorům nový život“ odevzdat k ekologické likvidaci prázdné inhalátory zpět do spolupracujících lékáren. Díky tomu neskončí na skládkách komunálního odpadu tuna plastu.

Běh na dlouhou trať

Kampaň, kterou zaštiťuje Česká lékárnická komora (ČLnK) spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL), spustila v únoru 2013 společnost GlaxoSmithKline (GSK).

„Podařilo se nám vybrat již jednu tunu plastu, což je slibný začátek. Projekt ale samozřejmě pokračuje dál a naším cílem je zapojit do něj ještě více lidí, od pacientů až po angažované lékárníky. Rádi bychom maximálně omezili dopady inhalátorů na životní prostředí, ačkoli si uvědomujeme, že je to běh na dlouhou trať,“ hodnotí dosavadní průběh projektu generální manažerka GSK ČR Monika Horníková.

Zodpovědné nakládání s obaly

Dosud se do projektu zapojilo 365 lékáren a podle organizátorů další přibývají. „Počet lékáren dobrovolně zúčastněných v projektu považuji za velký úspěch. A předpokládám, že dále poroste v souvislosti se zvýšeným zájmem občanů o ekologickou likvidaci inhalátorů,“ domnívá se prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Aby lékárníci návratnost obalů co nejvíce usnadnili, rozdávají pacientům informační letáky a sáčky, ve kterých mohou inhalátor při další návštěvě odevzdat. Lékárníci vybírají aplikátory nosního spreje, inhalátory pro práškovou formu léku a aerosolové dávkovače. „Věříme, že i tímto projektem přispějeme k zodpovědnému nakládání s léčivými přípravky,“ říká vedoucí lékárník Ústavní lékárny IKEM Michal Hojný.

Jde i o zbytky uvnitř

Inhalátory slouží především pacientům s astmatem a jinými respiračními chorobami, například chronickou obstrukční plicní nemocí nebo alergickou rýmou. V České republice jde tedy přibližně o 2,5 milionu pacientů, z nichž 75 % dosud plastové dávkovače odhazovalo do běžného odpadu, kde mohou představovat riziko pro životní prostředí. Kromě samotného plastu představují zátěž i zbytky léčiv, které se mohou nacházet v prázdných obalech. Proto se k podpoře projektu přidal i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Velmi jej vítáme, neboť přispívá k obecnému povědomí o nutnosti zodpovědného zacházení s léčivy a podporuje tak snahy a aktivity SÚKL v této oblasti,“ podotýká ředitel ústavu Pavel Březovský.

Ohodnoťte tento článek!