Třetinu tržeb z prodeje léků v ČR představují generika

Asi třetinu tržeb z prodeje léků v ČR zaujímají generická léčiva. Uvedl to výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl.

Podle něho se na celkovém počtu prodaných balení tento druh léků podílí zhruba dvěma třetinami. Odborníci, které ČTK oslovila, se shodují, že podíl mezi originálními a generickými přípravky je na českém trhu optimální.
V Česku jsou ročně spotřebovány léky za 60 miliard korun, s DPH a marží je to přes 80 miliard. Zdravotní pojišťovny hradí receptové léky za zhruba 40 miliard korun, počet prodaných balení činí zhruba 250 milionů kusů. Za rok proteče českým zdravotnictvím téměř 300 miliard korun.
Před rokem 1989 tvořily generické přípravky většinu léků v tehdejším Československu, originálů bylo minimum. „Česká republika patří k zemím, kde je podíl generických léků stále relativně vysoký,“ uvedl pro ČTK Martin Mátl s tím, že jejich podíl na trhu se v posledních letech příliš nemění. ČAFF chce výrobu generik dále podporovat, podle ředitele Mátla totiž výrazně přispívají k omezení nákladů na léky.

Místo pro originály i generika

S tím souhlasí i Michal Prokeš ze společnosti Infopharm. „Určitě je dobře, že generické léky existují, protože přinášejí prakticky stejný užitek za nižší cenu. Jinak by zdravotní pojišťovny nemohly zaplatit léčbu svým klientům v tak širokém rozsahu, jaký u nás máme,“ řekl pro ČTK. To, zda může vývoj generik utlumit zájem vývoje originálních léčiv, je podle něho u jednotlivých léků různé. „Léky na běžné choroby budou jistě vyvíjeny, protože trh je velký. Horší je to u chorob vzácných, kde existuje pouze malé množství pacientů a kde je tedy trh velmi malý. Hrozbou pro nás všechny je například fakt, že je nově vyvíjeno jen velmi malé množství antibiotik,“ dodal. „Na trhu mají svoje místo jak originální přípravky, tak generika. Tím, že generika uspoří nějaké náklady, má systém více peněz, aby mohl investovat do inovativní léčby,“ doplnil výkonný ředitel Asociace inovativního průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Rovnováha mezi oběma typy léků podle něj v Česku funguje zatím dobře. ČAFF také podporuje vznik tzv. biosimilars. Tyto preparáty by měly do budoucna pomoci například s léčbou revmatických a onkologických onemocnění. „Cílem ČAFF je přispět k jejich maximálnímu využití a zpřístupnění většímu množství pacientů,“ uvedl Martin Mátl.

Ohodnoťte tento článek!