Unikátní mamograf v novojičínském centru

Pracoviště, které patří do skupiny AGEL, představilo na počátku dubna unikátní mamografický přístroj a slavnostně jej spustilo do ostrého provozu. Lékaři Novojičínského diagnostického centra nyní navíc provádějí kombinované vyšetření kontrastní mamografie s následným odběrem podezřelého okrsku tkáně metodou SVAB (stereotaktická vakuová biopsie).

Unikátní mamografický přístroj v hodnotě 8 milionů korun byl na pracoviště nainstalován na podzim loňského roku.
Jeho výjimečnost spočívá v nadstandardní funkci kontrastní mamografie, přičemž tento modul zde byl uveden do pilotního provozu v prosinci loňského roku. Ještě před tím tým novojičínských zdravotníků absolvoval specializovanou stáž v Polsku. „Od té doby jsme pomocí kontrastní mamografie vyšetřili 70 pacientek. Tato metoda nám poskytuje další informace nad rámec klasické mamografie a dokáže v některých případech částečně, a v některých úplně, nahradit magnetickou rezonanci prsu, proti které je rychlejší a také levnější,“ vysvětluje jedinečnost nového vybavení vedoucí lékař z Novojičínského diagnostického centra MUDr. Zdeněk Mutina.

Přesnější, rychlejší a komfortnější

Jako jediní v České republice pak v Novojičínském diagnostickém centru provádějí kombinaci kontrastní mamografie a následně – v případě potřeby – ihned odběr podezřelého okrsku tkáně prsu metodou SVAB, což je pro určení diagnózy stěžejní.
„Stereotaktická vakuová biopsie se provádí v případech, kdy je třeba ověřit takzvané mikrokalcifikace. To jsou drobné tečky vápníku, které vznikají v počínajícím nádoru. Jejich velikost je na hranici viditelnosti, kolem jednoho až dvou desetin milimetru. Vzhledem k tomu, že mikrokalcifikace nejsou vidět na ultrazvuku, provádí se tento výkon za kontroly mamografu. Jejich úspěšné odebrání totiž záleží na správném zaměření,“ popisuje MUDr. Mutina s tím, že radiologická asistentka nejprve usadí pacientku k mamografu a následně dojde jako u běžného mamografického vyšetření ke stlačení prsa. Pomocí jehly pak lékař odebere vzorek tkáně. Místo vpichu je lokálně znecitlivěno, takže pro pacientky je vyšetření nebolestivé.

Metoda kontrastní mamografie není určena k primárnímu záchytu karcinomu prsu, nýbrž ke stanovení a zpřesnění rozsahu onemocnění. „Jedná se doplňující metodu při problematické diagnostice karcinomu prsu, která je srovnatelná s magnetickou rezonancí. Na rozdíl od rezonance je ale rychlejší, komfortnější především pro klaustrofobické pacienty a také levnější. Využíváme ji také k monitoringu průběhu chemoterapie,“ uvádí Zdeněk Mutina.

Symbolickým přestřižením pásky představili nový mamograf (zleva) jednatelé Novojičínského diagnostického centra Miroslav Pecháček a Martin Hrabovský, člen představenstva společnosti AGEL Pavel Frňka a primář Novojičínského diagnostického centra Zdeněk Mutina
Nový mamograf v Novojičínském diagnostickém centru

Ohodnoťte tento článek!