Unikátní odstranění karcinomu hrtanu ve FN Olomouc

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc použili podruhé v historii ČR fotodynamickou terapii u pacienta se zhoubným karcinomem hrtanu.

Do olomoucké FN přijeli tento specializovaný výkon provést doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., (na snímku) a dr. Mathias von Beckerath ze Švédska. Pro pacienta je výhodou této metody především šetrné odstranění nádoru při zachování funkce hrtanu, tedy řeči.

„Při použití fotodynamické terapie se nemocnému nejprve nitrožilně aplikuje speciální látka, která zvýší citlivost nádorových buněk na energii dodanou laserem. Ozářením těchto buněk pomocí laseru je zahubíme a okolní tkáň přitom zůstane nepoškozená. Výkon je tedy velmi šetrný. Výhodou je navíc i nízká toxicita, takže postup lze na rozdíl od chemoterapie nebo radioterapie v krátké době znovu opakovat,“ popsal přednosta Otolaryngologické kliniky LF UP a FN Olomouc prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc.

Zdravotně i ekonomicky šetrná metoda

Pacientem byl muž s opakovaným nádorovým onemocněním hrtanu. „Naše pracoviště si vybral vzhledem k tomu, že i první pacient léčený v Česku touto metodou byl naším pacientem. Vybavení pro tento typ výkonů ovšem nemáme, proto se jej ujal docent Šmucler, kterému jsme poskytli zázemí naší kliniky,“ vysvětlil profesor Stárek. MetoPro da prozatím podle jeho slov zřejmě v léčbě nádorů horních cest dýchacích nenajde širší uplatnění. Nehradí ji totiž pojišťovny a náklady na jeden výkon se pohybují okolo 150 tisíc korun. Roman Šmucler, který za práci na této problematice obdržel v roce 2011 Cenu ministra zdravotnictví za medicínský výzkum (společně s profesorem Jiřím Mazánkem a MUDr. Markem Vlkem), dodal, že v rámci onkologické léčby nejsou tyto náklady nijak enormní. Právě nádory horních cest dýchacích a polykacích v Česku ročně onemocní okolo 300–400 lidí.

Ohodnoťte tento článek!