USA: Počet obyvatel předávkovaných léky či drogami narůstá

Mezi lety 2000 a 2010 se počet Američanů, kteří zemřeli v důsledku předávkování drogami či léky, více než zdvojnásobil. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vzrostl ze 17 na 38 tisíc.

V roce 2009 Spojené státy americké zaznamenaly smutný rekord -poprvé v historii zemřelo na předávkování léky/drogami více lidí než při dopravních nehodách či v důsledku střelného zranění (počty zemřelých v obou těchto kategoriích naopak stabilně klesají). Na vině je podle odborníků především fakt, že v posledním desetiletí strmě stoupl počet lidí, kteří se předávkovali léky na předpis. Za stejné období se množství léčiv proti bolesti prodaných do lékáren, nemocnic či ordinací lékařů zčtyřnásobil. V roce 2010 zabily léky na předpis více než 22 100 Američanů – dvakrát více než kokain a heroin dohromady.

Heroin levnější než léky

„Užívání opioidů od počátku 90. let minulého století narůstá, především kvůli změně přístupu zdravotníků k efektivnosti a vedlejším účinkům těchto léčiv. Původně byla předepisována téměř výhradně pacientům v terminálním stadiu nemoci, například rakoviny, v současnosti jsou opioidy užívány u řady běžných chronických onemocnění, jako je bolest zad či artritida. Společně s tímto trendem pak paralelně narůstá i počet lidí, kteří se léky předávkují,“ vysvětluje dr. Leonard Paulozzi z CDC.

Navíc existuje i velmi rozsáhlý černý trh s těmito přípravky, v roce 2012 užívalo léky proti bolesti (běžně dostupnými pouze na lékařský předpis) na 12,5 milionu Američanů bez doporučení a dohledu lékaře. Zajímavé podle odborníků je, že neexistuje korelace mezi státy, kde je nejvíce předepsaných léčiv, a státy s nejvyšším počtem předávkovaných pacientů. Například Nové Mexiko je na prvním místě v počtu úmrtí v důsledku předávkování léky na předpis, ale až na 32. místě v počtu vypsaných receptů. Naopak Oregon drží 4. místo v počtu předpisů, ale v úmrtích je až na 31. místě.

Ani v případě předávkování nelegálními drogami není možné ve Spojených státech amerických objevit geografickou souvislost. Například Virginie patří v počtu úmrtí v důsledku předávkování návykovými látkami k zemím s nejnižšími statistikami, sousední Západní Virginie naopak pomyslnému žebříčku v tomto ohledu vévodí. Mnozí odborníci poukazují na skutečnost, že nejméně případů předávkování je tradičně zaznamenáváno v odlehlých venkovských oblastech, jejichž obyvatelé mají menší možnost drogy sehnat.

USA vs. EU: Zcela opačný trend

Za posledních 5 let se počet uživatelů heroinu v Americe zdvojnásobil. Jedním z důvodů je nárůst lidí závislých na lécích proti bolesti, kteří často jako náhradu volí právě zmíněnou drogu. „Americký Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) zaznamenal dramatický nárůst množství heroinu importovaného do Spojených států amerických přes mexické hranice,“ potvrzuje dr. Paulozzi. „Jedním z důvodů je, že pro lidi, kteří začali užívat léky proti bolesti a vytvořili si na ně návyk, je heroin dostupnější a také levnější než opioidy na černém trhu.“

Americký trend v nárůstu počtu obětí předávkovaných drogami je zcela odlišný od situace v Evropské unii, kde počet uživatelů heroinu celkově klesá. Mezi lety 2007 a 2012 klesl počet zemřelých v důsledku předávkování o 20 %. „V některých menších zemích východní Evropy, jako je Slovensko, Rumunsko nebo Lotyšsko, jsme sice zaznamenali mírný nárůst uživatelů heroinu, ale na celkové evropské statistiky nemají tyto země významný vliv,“ doplňuje Isabelle Giraudonová z Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost.

Ohodnoťte tento článek!