V lékárnách je k dispozici konopí pro léčebné účely

Do lékáren zamířilo první české konopí pro léčebné použití. Smluvní lékárny mohly konopí začít odebírat ze skladu od středy 23. března. Jedná se o konopí Cannabis sativa L. s obsahem THC 19 % a CBD méně než 1 %.

Celkem má český pěstitel dodat podle smlouvy 40 kilogramů konopí, další dodávka se očekává na přelomu dubna a května. „Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se stal vlastníkem první části konopí pro léčebné použití, které vypěstovala společnost Elkoplast Slušovice, s. r. o., na základě veřejné zakázky. První dodávka o objemu 11,2 kilogramu zamířila od pěstitele přímo do distribučního skladu smluvního distributora SÚKL. Odtud už může konopí putovat do jednotlivých lékáren napříč celou Českou republikou,“ uvedla mluvčí ústavu Lucie Šustková.
Základ ceny českého konopí pro pacienty tvoří částka, kterou pěstitel nabídl v rámci veřejné zakázky, a to 68 korun za 1 gram. K tomu se připočítávají náklady za distribuci a skladování 9,75 Kč za gram konopí. Výslednou cenu navýší 10% DPH a obchodní přirážka, její výše závisí na rozhodnutí lékárny.

Otázka úhrady konopí

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Registr v nové podobě je funkční od ledna 2015, aktuálně je v něm zaregistrováno 8 lékařů a 16 lékárníků. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři. Doposud bylo v Česku dostupné konopí výhradně ze zahraničí, toho bylo loni v lékárnách vydáno 846 gramů. Pacienty odrazovala vysoká cena, gram za 300 korun. Měsíčně dali za dovozové konopí v lékárně v průměru 8000 korun. Levněji ho pořizovali na černém trhu nebo si ho sami vypěstovali, dostávali se tak ale do konfliktu se zákonem.
Počty léčených jsou zatím minimální, většina na koupi konopí nemá. Také lékaři mají na léčbu rozdílné názory, někteří ji podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují.
Pacientský spolek pro léčbu konopím KOPAC žádá, aby léčebné konopí hradily zdravotní pojišťovny. Z 2000 až 3000 pacientů, kterým by pomohlo, si ho loni kupovaly v lékárnách jen dvě desítky. Valná většina na to podle pacientského spolku z invalidních důchodů nemá.
Ministr Svatopluk Němeček léčebné využití konopí podporuje. Konopnou vyhláškou zvýšil povolené množství k léčbě z 30 na 180 gramů a rozšířil i spektrum schválených druhů konopí. Úhradu konopí ze zdravotního pojištění ale zatím nenavrhnul.

Ohodnoťte tento článek!