Vážené kolegyně, vážení kolegové,

stejně jako v předchozím roce vám budeme v této medicínské části časopisu Zdravotnictví a medicína nadále přinášet články zaměřené na novinky a trendy v jednotlivých oborech, kongresové zpravodajství, rozhovory s lékařskými kapacitami a další zajímavosti ze světa diagnostiky, léčby a klinického výzkumu.
V aktuálním čísle naleznete pokračování seriálů zaměřených na problematiku nutriční péče a trendy v otorinolaryngologii. Dozvíte se jak interpretovat výsledky laboratorních vyšetření ve vztahu k nutričnímu stavu pacienta či jaké je postavení současné foniatrie. Docentka Vanda Boštíková z katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany pro vás připravila unikátní článek shrnující poznatky z loňské epidemie Eboly včetně několika „zákulisních“ informací. Z odborných akcí jsme se tentokrát zaměřili na kongres České lékařské akademie, který pojednával o stavu a perspektivách regenerativní medicíny.
Naše divize Medical Services, organizující vzdělávací akce ve zdravotnictví, uspořádala před Vánoci seminář Kardiologie pro interní praxi. Seminář, pro který se podařilo získat špičky z oboru kardiologie i vnitřního lékařství, se setkal s mimořádným zájmem především mladých lékařů. Pokud jste se nemohli účastnit a máte o problematiku zájem, máme pro vás dobrou zprávu. Na akci byla pokřtěna také stejnojmenná publikace. Více se o ní dozvíte na straně 45.
A pokud byste měli zájem rozšířit si odborné vzdělání o oblast homeopatické léčby, nevynechejte rozhovor s místopředsedou výboru Homeopatické lékařské asociace (HLA) MUDr. Jaroslavem Čuperou. HLA se věnuje pre- i postgraduálnímu vzdělávání v klinické homeopatii.
Na závěr vám chci ještě popřát vše nejlepší v novém roce.

Ohodnoťte tento článek!