Vážení a milí čtenáři,

věřte tomu nebo ne, ale je to právě 10 let, kdy jsme se na těchto stránkách setkali poprvé. Dovolte, abych Vám všem – tedy čtenářům, autorům, členům naší redakční rady i kolegům v redakci – poděkovala za přízeň, kterou nám po celá léta věnujete, za pomoc a dobré rady.
Za tu dobu jsem měla čest spolupracovat s 8 ministry zdravotnictví. Dodnes mám v živé paměti, jak mě ministryně Milada Emmerová na tiskové konferenci přátelsky přivítala. Jinak se proslavila propagací papírové zdravotní knížky, dodnes ji mám od ní podepsanou, ptačí chřipkou a odvoláním 10 ředitelů přímo řízených organizací. Ministryní byla od srpna 2004 do října 2005.
Poté ji v ministerském křesle vystřídal její dosavadní náměstek David Rath. Proslul především navýšením plateb za státní pojištěnce a personálním zemětřesením na MZ ČR, lékárníky naštval snížením jejich marže, oddlužil fakultní nemocnice a odvolal z funkce ředitele SÚKL. A to všechno v době od listopadu 2005 do září 2006.
Hromy a blesky dopadaly na hlavu „velkého“ Tomáše neboli ministra Julínka, protože do českého zdravotnictví zavedl tolik sporné regulační poplatky. Hlásal heslo „Reforma je nutná“, v kteréžto činnosti mu do roztrhání těla pomáhal jeho věrný tiskový mluvčí alias „malý“ Tomáš. Kralovali spolu od září 2006 do ledna 2009.
Architektka v kolečkovém křesle Daniela Filipiová se v roli ministryně zdravotnictví ohřála jen 3 měsíce, od konce ledna do 8. května roku 2009. Často užívala větu: „Zdravotnictví vidím z pohledu pacienta.“ Za její účasti ve vládě k nám dorazila prasečí chřipka, čemuž bylo nutno čelit. Prezidentka České asociace sester Dana Jurásková jako ministryně zavedla opatření proti prasečí chřipce, zejména v podobě nákupu vakcín, za což sklidila kritiku. Šla lidu příkladem a demonstrativně se nechala naočkovat proti chřipce. Jejím okřídleným výrokem se časem stalo: „Kdybych věděla, že tu budu déle, byla bych…“ Jako ministryně pracovala od května 2009 do července 2010.
Leoš Heger vydržel v ministerském křesle nejdéle – od července 2010 do července 2013, tedy rekordní 3 roky. Odfakultnil Thomayerovu nemocnici a Nemocnici Na Bulovce a zabýval se myšlenkou nemocnic metropolitních. Asi největší kritiku, kromě od ČLK a LOK, sklidil od prodejců alkoholu za zavedení 14denní „prohibice“ kvůli kauze metylalkohol, který zabil desítky lidí. Po pádu vlády byl členem úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka odpovědným za úsek zdravotnictví Martin Holcát – od července 2013 do ledna 2014. K resortu zdravotnictví se choval štědře. Za jeho půlroční kralování Ústavní soud zrušil poplatky za pobyt v nemocnici.
Od ledna 2014 je ministrem zdravotnictví Svatopluk Němeček. Hned po nástupu byl novináři atakován otázkami na svůj dům za 10 milionů či na okolnosti jeho někdejšího nákupu Cyberknife ve FN Ostrava. Stran tohoto nákupu se do ministra obouvá i ministr financí Andrej Babiš, který kromě jiných aktivit podniká i ve zdravotnictví.
Slušná řádka jmen. A to nemluvím o tom, že před Miladou Emmerovou bylo v tomto horkém křesle ještě dalších 11 ministrů zdravotnictví. Za 25 let 19 ministrů, to je nadílka, no, řekněte. Ale já bych Vám chtěla popřát jinou nadílku, tedy vánoční. Přeji Vám, aby Vám Ježíšek přinesl samé krásné dárky, které Vás potěší na těle i na duši. Buďte také hodně zdraví, spokojení, plni energie, radujte se, sršte nápady, a na co sáhnete, ať se Vám zdaří.
Všechno nejlepší do nového roku Vám přeje

Ohodnoťte tento článek!