Velká Británie: Zájem mladých o estetické zákroky zaskočil i lékaře

Britští plastičtí chirurgové jsou znepokojeni výrazným nárůstem mladých lidí, kteří se rozhodli podstoupit zákroky v oblasti estetické plastické chirurgie.

Britská asociace estetických plastických chirurgů (BAAPS) uveřejnila statistiky, z nichž vyplývá, že každým rokem v ordinacích přibývá dospívajících a mladých lidí, kteří lékaře žádají o provedení kosmetického zákroku. Podle BAAPS se jedná o velmi zranitelnou skupinu pacientů – často mají potíže především s nízkým sebevědomím a od operace si slibují vyřešení svých problémů. Jak ale sami plastičtí chirurgové upozorňují, kosmetické zákroky nemusejí být účinným řešením.

Zranitelní pacienti

V roce 2013 provedli britští estetičtí chirurgové celkem 50 122 operací, což znamená 12% nárůst oproti roku předchozímu. Prezident BAAPS Michael Cadier pak BBC potvrdil, že mezi pacienty přibývají mladší lidé. „Jsou stále nedospělí, zranitelní a zákroky, jež požadují, nezřídka znamenají velkou operaci s dopady na celý jejich další život. Přitom mají v mnoha případech i jiné možnosti, na které by měli zaměřit svou pozornost,“ je přesvědčen Michael Cadier.

Rozhlasová stanice BBC Newsbeat na svých webových stránkách uveřejnila anketu, v níž se posluchačů dotazovala na jejich názory a zkušenosti s kosmetickými zákroky. Zúčastnilo se jí 310 uživatelů ve věku mezi 15 a 62 lety, z nichž 64 přiznalo, že takovou operaci podstoupili (nejčastějším zákrokem bylo zvětšení prsou, následovaly dermální výplně a plastika nosu; BBC nicméně upozorňuje, že anketa není reprezentativním výzkumem, který by bylo možné vztáhnout na celou populaci). Z 246 respondentů, kteří dosud žádnou kosmetickou operaci nepodstoupili, jich 145 uvedlo, že by ji v budoucnu zvážili.

Nedostatečné řešení

Jednou z mladých dívek, jež o plastické operaci uvažují, je i 18letá Ella, která podle svých slov bojuje s nízkým sebevědomím kvůli svému vzhledu již od svých 11 let a ráda by si nechala zvětšit prsa. „Vůbec se necítím žensky, připadám si nepatřičně, jako bych ani nebyla opravdu žena,“ popsala Ella pro BBC. „Dnes se od dívek očekává, že budou atraktivní. Pak je ale snadné přesvědčit sebe samu, že nejste dost dobrá.“ Jako možnost řešení Elliných problémů s nízkým sebevědomím prý vidí estetický zákrok i její psychoterapeutka (v kombinaci s dalšími postupy a psychoterapií). „Naprosto jasně mi sice vysvětlila, že plastická operace nemůže vyřešit všechno, ale sama cítím, že by mi mohla pomoci, abych se za sebe tolik nestyděla,“ říká Ella.

Psycholožka Emma Kennyová však o vhodnosti takového řešení není zcela přesvědčena. „Pokud lidé jen tak změní své tělo v naději, že je to učiní šťastnějšími, bývají často zklamaní. Takhle jednoduše to prostě nefunguje,“ varuje Emma Kennyová, která se podle svých slov s takovými případy setkává v praxi stále častěji. Byznys v oblasti estetické chirurgie dosáhl v roce 2005 ve Velké Británii tržeb v hodnotě 720 milionů liber, v roce 2010 to již byly 2,3 miliardy a pro rok 2015 analytici očekávají, že tato částka dosáhne až 3,6 miliardy liber.

Ohodnoťte tento článek!