Vláda bude zvažovat i provozování letecké záchranky státem

Vláda bude vedle vypsání výběrového řízení na provoz letecké záchranné služby zvažovat i provozování vrtulníků státem. Nyní osm z deseti základen provozují soukromé firmy a po jedné armáda a policie. Smlouvy se soukromými provozovateli na konci letošního roku vyprší.
Ministr financí Andrej Babiš už dříve kritizoval výši zakázky a navrhuje ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi variantu provozu zajišťovaného společně armádou a policií, nebo variantu fungující například v Německu či Rakousku, kde leteckou záchrannou službu provozuje státem založená nezisková organizace.
Ministerstvo zdravotnictví předloží na příštím jednání vlády obě varianty – tedy že se provozovatelé vysoutěží, nebo od 1. ledna 2017 službu zajistí ministerstvo obrany a dostane na to od ministerstva financí peníze.
Rozšíření působnosti na další základny už dříve ministerstva obrany i vnitra odmítly. Později Svatopluk Němeček novinářům řekl, že by převedení letecké záchranky pod obranu považoval za elegantní řešení.
Tendr na leteckou záchrannou službu spadá do působnosti náměstka MZ pro zdravotní péči Josefa Vymazala (ANO). Jeho stranický šéf Andrej Babiš zpochybnil, že by službu měly zajišťovat soukromé firmy. Toto řešení se mu zdá příliš drahé. Při předchozím projednávání tématu na vládě kritizoval ministr Babiš navrženou cenu tendru. Prý by ministerstvo obrany mohlo zajistit provoz z vlastních zdrojů, zřejmě by na to dostalo dotaci ze státního rozpočtu.

Ohodnoťte tento článek!