VZP eviduje neoprávněné vybírání hotovosti od pacientů

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) informovala o případu gynekologa, který neoprávněně vybíral poplatky za preventivní prohlídky, přestože jsou tyto hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovna upozornila, že v potvrzených případech bude takovým poskytovatelům vypovídat smlouvy.

Pro nekompromisní přístup se pojišťovna rozhodla také v případě zmíněného gynekologa z okresu Žďár nad Sázavou. „V uvedeném konkrétním případě získala VZP od klientek informace, že gynekolog vybírá v hotovosti platbu 200 korun za preventivní prohlídku. Obdobně postupoval i u těhotných žen, od nichž vyžadoval ještě vyšší částky. Vždy šlo přitom o služby, za které neměly ženy platit nic, protože jsou hrazeny z veřejného zdravotní pojištění,“ sdělil naší redakci mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Jak dodal, klientky si na lékaře písemně stěžovaly a předložily i některé doklady, které jeho nezákonný postup dokazovaly. VZP gynekologa opakovaně upozornila, že postupuje v rozporu se zákonem, poškozuje klientky pojišťovny a zároveň i dobré jméno VZP.

Ojedinělý případ

Lékař však v protiprávním jednání, které je navíc i v rozporu se smlouvou mezi ním a pojišťovnou, pokračoval. Ředitel brněnské pobočky VZP proto na základě doložených důkazů zahájí právní kroky vedoucí k ukončení smluvního vztahu s uvedeným gynekologem.
„VZP věří, že drtivá většina lékařů je poctivá. Nemůžeme ale vyloučit ojedinělé excesy. V takových případech mohu slíbit, že VZP nebude tolerovat, aby její klienti byli nuceni platit za péči, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Edukace klientů

Pojišťovna také vyzvala své klienty k aktivní spolupráci nad ochranou jejich práv. VZP proto uvítá, pokud jí lidé dají konkrétní a věcné informace, setkají-li se například s neoprávněným požadavkem na platbu za poskytnuté zdravotní služby. Mluvčí Tichý také připomněl povinnost lékaře vystavovat pacientovi pokladní doklad na kaž dou částku vybranou v hotovosti, kde kromě částky musí být uveden také důvod platby. Pokud by takový doklad lékař nevydal automaticky, měl by o něj pacient požádat.

Ohodnoťte tento článek!