VZP nepředpokládá zahlcení ordinací kvůli adresnému zvaní

Jak upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), adresné zvaní nebude probíhat jednorázově, ale každý měsíc bude obesláno přibližně 10 tisíc pacientů. V průběhu roku VZP postupně pozve 1,2 milionu, tedy 20 % všech svých pojištěnců.

„Pozvánku na preventivní vyšetření zaměřené na rakovinu prsu, děložního hrdla či tlustého střeva a konečníku dostanou ti pojištěnci, kteří mají vzhledem k věku na tyto prohlídky nárok, ale nechodí na ně. Na mamografii a screening rakoviny děložního hrdla chodí jen asi 45 procent klientek VZP, na vyšetření kvůli rakovině střev a konečníku dokonce jen necelých 10 procent klientů,“ vypočetl mluvčí VZP Oldřich Tichý. VZP má připravený program, jenž z cílových skupin každý měsíc vybere ty pojištěnce, kteří mají právě narozeniny. Na základě dat z informačního systému jim přijde do jejich poštovní schránky dopis s informací, které z vyšetření jim schází, co mají udělat pro to, aby jej absolvovali, i číslo na infolinku pojišťovny. Tu podle Tichého využijí hlavně pacienti, kteří nejsou zaregistrováni u žádného lékaře, jenž odpovídající vyšetření provádí.

„Cílovou skupinou v rámci projektu adresného zvaní jsou u screeningu rakoviny prsu ženy ve věku od 45 do 70 let, u rakoviny děložního hrdla ženy ve věku od 25 do 70 let a u rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy ve věku od 50 do 70 let. Hranice 70 let je stanovena jen pro účely tohoto projektu a byla zvolena s ohledem na maximalizaci možného dopadu akce na snižování úmrtnosti ve všech třech typech screeningových programů,“ sdělil Oldřich Tichý. Zároveň připomněl, že i nadále probíhají screeningová vyšetření bez omezení horní věkovou hranicí.

Ohodnoťte tento článek!