Zemřel otec vakcíny proti varicele

Mičiaki Takahaši

Ve věku 85 let zemřel 16. prosince loňského roku významný japonský vědec specializující se na výzkum virů spalniček a planých neštovic, objevitel vakcíny proti druhé ze jmenovaných nemocí Mičiaki Takahaši.

Dr. Takahaši se narodil 17. února 1928 v Ósace, v roce 1954 pak ukončil studium lékařské fakulty na tamní univerzitě. Jeho doménou se stala především virologie – v Japonsku strávil několik let výzkumem spalniček, ale také dětské obrny, spolupracoval na vývoji očkovacích látek proti rubeole či příušnicím.
V roce 1964 pobýval i s rodinou na stáži v houstonské Baylor Medical College, když se jeho syn nakazil planými neštovicemi. „Symptomy onemocnění byly opravdu vážné, měl vysokou horečku a potíže s dýcháním. Jediné, co jsme mohli s manželkou dělat, bylo sedět u něho ve dne v noci a pozorovat ho,“ vzpomínal Mičiaki Takahaši před lety v jednom z rozhovorů na událost, jež jej přiměla zaměřit svůj výzkum právě na tuto běžnou dětskou nemoc. „Když se můj syn začal postupně uzdravovat, uvědomil jsem si, že bych měl využít své znalosti z oblasti virologie k objevu vakcíny právě proti planým neštovicím.“

Úspěch po několika letech

V roce 1965 se dr. Takahaši vrátil do Japonska a začal pracovat na očkovací látce proti varicele. První verzi vakcíny představil již po 5 letech bádání, v roce 1972 zahájil úspěšné klinické testy. Po jejich ukončení a vyhodnocení Japonsko a některé další státy spustily očkovací programy proti planým neštovicím. Nicméně například Spojené státy americké nepovolily používání vakcíny až do roku 1995, především z obav z vedlejších účinků a krátké doby účinnosti, ale také proto, že nepovažovaly nemoc za natolik závažnou, aby byla nutná plošná vakcinace. V České republice je očkování proti planým neštovicím dobrovolné.

Ohodnoťte tento článek!