Zemřel vojenský chirurg Miroslav Nešpůrek

Miroslav Nešpůrek

Všestranně nadaný, neobyčejně pilný, statečný, nezištný a skromný – takový byl emeritní primář chirurgického oddělení Vojenské nemocnice Brno plk. MUDr. Miroslav Nešpůrek, CSc., který nás navždy opustil dne 14. února 2014, den před svými 92. narozeninami.

Miroslav Nešpůrek vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a záhy se stal vojenským chirurgem. Bohaté znalosti a odborné zkušenosti pak získal během působení v Koreji v době korejské války. Po návratu do vlasti začal působit v naší nemocnici, kde se zanedlouho stal zástupcem primáře a v roce 1958 primářem chirurgického oddělení. V průběhu několika málo let se mu podařilo v nemocnici vybudovat špičkové pracoviště se zaměřením na traumatologii, hrudní, břišní a cévní chirurgii. Byl prvním chirurgem tehdejšího Československa, který úspěšně operoval játra a slinivku. Zároveň byl autorem bezmála 30 vědeckých prací, z nichž některé jsou citovány dodnes.

Není sporu o tom, kdo byl v poválečné historii Vojenské nemocnice Brno největší osobností a komu vděčíme za mnohé. Určitě to je primář plukovník MUDr. Miroslav Nešpůrek, CSc., který pro nás bude navždy inspirací a vzorem.

Zemřel vojenský chirurg Miroslav Nešpůrek
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů