Artróza krční páteře omezuje hybnost krku. Na vině bývá stárnutí

9. 3. 2023 7:30
přidejte názor
Zdroj: Depositphotos

Artróza krční páteře může u pacienta vyvolat celou řadu obtíží. Kromě toho, že omezuje hybnost krku, také způsobuje bolesti krku, hlavy i ramen. Nejznatelnější to bývá hlavně po ránu a na konci dne. Ve vzácných případech navíc může artróza vést k poškození nervů a míchy, a proto byste neměli váhat s návštěvou lékaře. Jaká je léčba?

Co je artróza krční páteře?

Krční páteř je nejpohyblivější částí páteře, jíž tvoří sedm obratlů. Její přirozené zakřivení se nazývá krční lordóza a jde o jednu z nejvíce trpících částí zad. Mezi nejčastější onemocnění celého pohybového aparátu přitom patří právě artróza, která způsobuje omezení hybnosti. Krční páteř je ztuhlá a kvůli tomu se stává, že se po ránu nebo po delší době nečinnosti hůře pohybujete.

Artrózou krční páteře se míní degenerativní změny obratlů a meziobratlových plotének s možným útlakem kořenových nervů. Degenerativní změny v oblasti krční páteře vedou ke zvětšování objemu kostní tkáně. Značně závažným problémem je pokročilá artróza, která může vést až k ochrnutí v důsledku poruchy funkce míchy. Mezi artritická postižení krční páteře patří:

 • spondylóza – degenerativní onemocnění obratlových těl,
 • spondylartróza – degenerativní onemocnění meziobratlových kloubů. [1, 23]

Příčina vzniku artrózy krční páteře

Příčina tohoto onemocnění není prozatím známa. Nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik artrózy krční páteře je však stárnutí. Častěji tak tímto problémem trpí lidé středního a staršího věku.

U většiny lidí starších 50 let se meziobratlové ploténky stávají méně měkkými a poskytují tak menší oporu. Tím pádem mohou kosti a vazy zasahovat do prostoru páteřního kanálu. Postiženi mohou být ale také ti, kteří utrpěli poranění krku. Mezi další rizikové faktory pro rozvoj tohoto degenerativního onemocnění patří:

 • přetížení páteře sportem nebo fyzickou prací,
 • poškození obratlů úrazem,
 • chronický alkoholismus – takzvaný etylizmus,
 • kouření,
 • některá metabolická onemocnění. [4, 56]

Příznaky artrózy krční páteře

Příznaky artrózy krční páteře se obvykle zlepšují po odpočinku. Nejvýraznější bývají po ránu a na konci dne. Bolest se ovšem kromě krční páteře může rozšířit také do hlavy, ramen a paží. Někteří lidé však nemusí zpočátku pociťovat žádné příznaky.

Běžné příznaky:

 • ztuhlost a bolest šíje,
 • bolest hlavy v zátylku a temeni, která se šíří od krku,
 • bolest v rameni nebo pažích,
 • neschopnost plně otočit hlavu nebo ohnout krk, což představuje problém například při řízení,
 • skřípavý zvuk při otáčení krku.

Méně typické příznaky:

Pokud kosti a vazy vytvářejí tlak na míchu, může docházet ke stavu nazývanému cervikální myelopatie (poranění míchy). Příznaky artrózy krční páteře s myelopatií pak mohou zahrnovat:

 • brnění, necitlivost a/nebo slabost v pažích, rukou, nohou nebo chodidlech,
 • špatnou koordinaci a potíže s chůzí,
 • abnormální reflexy,
 • svalové křeče,
 • ztrátu kontroly nad močovým měchýřem a střevem (inkontinence). [7, 8, 9, 10]

Vyšetření artrózy krční páteře

Lékař se vás nejprve zeptá na to, jaké vás provází obtíže, a bude chtít znát vaši zdravotní anamnézu. Poté provede fyzické vyšetření, během kterého zkontroluje pohyblivost krku, zad i ramen, a také otestuje vaše reflexy.

Základní zobrazovací metodou, která se využívá ke stanovení správné diagnózy, je rentgen krční páteře provedený z několika úhlů. K získání podrobnějších výsledků se dále využívá také CT vyšetření (výpočetní tomograf) a MRI (magnetická rezonance). Součástí diagnostikování artrózy krční páteře dále bývá neurologické vyšetření. [11, 12, 13]

Trápí vás častá bolest krční páteře?

Léčba artrózy krční páteře

Po diagnostice artrózy krční páteře je ve většině případů zahájena konzervativní léčba v podobě fyzioterapie a fyzikální terapie, jejichž hlavním cílem je tlumení doprovodných projevů onemocnění, jako je bolest a otok, a také zpomalení rozvoje nemoci. V rámci konzervativní léčby se dále využívá celá škála metod, mezi které patří například masáže, koupele, kryoterapie a podobně.

Krátkodobou úlevu od bolesti mohou přinést také léky snižující bolest, kam patří paracetamol či nesteroidní antirevmatika, a léky na uvolnění svalů, které se podávají v infuzích. Pacientům se pak obvykle doporučují i doplňky stravy určené pro kloubní výživu nebo lázeňská léčba.

Toto onemocnění má tendenci být chronickým stavem, ale ve většině případů nebývá progresivní (nezhoršuje se). Operace proto bývá nutná pouze ve vzácných případech, kdy hrozí poškození nervů a míchy. Jakýkoli typ komprese míchy může vést k trvalé invaliditě.

Artróza ramene pacientům brání ve výkonu běžných činností. Jak ji léčit?
Přečtěte si také:

Artróza ramene pacientům brání ve výkonu běžných činností. Jak ji léčit?

Operační léčba

V pokročilém stádiu artrózy nebo tam, kde konzervativní léčba selhává, může být nutný chirurgický zákrok. Jeho podstatou je odstranění útlaku nervů a míchy a zajištění stability páteře. Nejčastějším výkonem je operace předním (anterolaterálním) přístupem, který je prováděn pod celkovou narkózou. Během zákroku je meziobratlová ploténka nahrazena umělou náhradou vyplněnou materiálem na podporu růstu kostí. Sousední obratle jsou fixovány šrouby a titanovou dlahou. [14, 15, 16, 17]

Zdroje: spine-health.com, homolka.cz, fyzoterra.cz, fyzioklinika.cz, bonsecours.com, webmd.com, biomag.cz, osmosis.org

Vstoupit do diskuse