IKEM provedl do března 134 transplantací, meziročně o 20 víc

2. 5. 2016 8:14
přidejte názor
Zdroj: Redakce
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl za tři měsíce letošního roku 134 transplantací, meziročně za stejné období o 20 víc. Pomohly k tomu nové platby zdravotních pojišťoven, jež podle úhradové vyhlášky od letoška hradí 10.000 za každého pacienta, který dostane nový orgán.


IKEM je podle ředitele Aleše Hermana na hranici své kapacity. Vystaví dva nové pavilony pro akutní příjem a pro pacienty před a po transplantaci celkem za 750 milionů korun. Jde o strategickou investici schválenou vládou.

„Za posledních pět let narostly počty transplantací o více než 50 procent. Prostorové kapacity se prakticky nezměnily. IKEM již vyčerpal vnitřní rezervy a pro udržení vzestupného trendu transplantační aktivity je potřebné navýšit také lůžkovou kapacitu,“ uvedl ředitel na společné tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD).

Němeček ocenil, že po lednovém zavedení nové úhrady pro nemocnici za indikaci dárce orgánů počty dárců v ČR stouply, podle Koordinačního střediska transplantací za čtyři měsíce letošního roku oproti stejnému období loňska zhruba o čtvrtinu, ze 75 na 95. Zvýšily se počty transplantací, celkem k 28. dubnu bylo provedeno 311 transplantací. Nejvíc se nárůst projevil u transplantací plic, letos jich bylo už 18.

„Zkracuje se čekací doba. Na konci všeho snažení transplantologů je tedy stále víc zachráněných životů,“ ocenil ministr.

Herman Němečka při jeho návštěvě v IKEM seznámil s postupem příprav na vybudování dvou nových budov. V jedné bude centrální příjem, ve druhé lůžková část. Nyní má IKEM 312 lůžek, v nové budově získá 56 nových lůžek, celkem v areálu bude víc o 74 lůžek, z toho 48 na JIP. Uvolněné kapacity budou využity pro ambulance a nové angiologické oddělení. Součástí projektu je i výstavba nového energocentra.

Přípravu na největší investiční akci desetiletí zahájil IKEM podle ředitele už loni, kdy byla provedena studie nových pavilonů G1 a G2. Nyní běží dvoukolové řízení na zhotovení projektové dokumentace, vyhodnocuje se kvalifikace uchazečů a do tří měsíců by měl být znám vítězný projektant.

Projektová dokumentace včetně stavebního povolení by se měla stihnout do června 2017, pak bude výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Samotnou stavbu bychom pak měli zahájit počátkem roku 2018 a první pacienti by měli být v nových budovách ošetřeni v roce 2020,“ shrnul Herman.

Plán strategických investic do roku 2020 zahrnuje sedm velkých nemocnic v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Hradci Králové, celkem mají dostat 10,03 miliardy korun, budou se podílet 30 procenty. Pro IKEM vláda schválila ze státního rozpočtu 525 milionů, zbytek do hodnoty 750 milionu uhradí IKEM z vlastních zdrojů. Návratnost investice je 18,2 let.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?