Jak naučit dítě na dudlík už nemusí být otázkou, která vám nedá spát. Dejte miminku, co potřebuje

17. 1. 2020 0:00
přidejte názor
Zdroj: Redakce

Hledáte návod na to, jak naučit dítě na dudlík? Není tajemstvím, že dlouhodobě brečící děti bývají pro maminky psychicky náročné, což se s přibývajícím nedostatkem spánku jen zhoršuje a maminky dovádí až k úplné bezradnosti. Prozradíme vám, v čem tkví pravé kouzlo dudlíku a co je příčinou toho, že ho vaše miminko odmítá.Kdy je správný čas na dudlík?

Nejspíš přemýšlíte nad otázkou, kdy je vůbec vhodné začít dudlík používat. Odpovědí může být spousta, jelikož žádná není správná ani špatná. Rozhodně není potřeba čekat do určitého věku, neboť nebyly prokázány negativní důsledky používání dudlíku v žádném konkrétním věku dítěte. Možná vám to bude znít složitě nebo naopak příliš jednoduše, ale nejlepším řešením je intuitivní jednání.

Třeba zpočátku bude vaše miminko klidné a budete dudlík potřebovat až s přibývajícím věkem, nebo po něm nesáhnete nikdy. Není ovšem vyloučené, že bude dudlík nevyhnutelným řešením ihned po porodu. Určitě proto není od věci se připravit a dudlík mít po ruce již v porodnici. A v tuto chvíli se nabízí otázka: Jak naučit miminko na dudlík?

Jak naučit dítě na dudlík?

Jedním z nejčastějších důvodů, proč děti odmítají dudlík, bývá jeho špatná volba. V současné době existuje nepřeberné množství druhů dudlíků, které se liší nejen velikostí odpovídající věku dítěte, ale i tvarem a materiálem. Možná tedy budete muset vyzkoušet více typů, než najdete ten pravý. Jen tak nejspíš přijdete na to, jak naučit na dudlík i to nejuplakanější miminko.

Najděte ten správný dudlík

Najít ten správný dudlík může být mnohdy poměrně náročným úkolem, nicméně vhodná volba dudlíku ovlivní, zda se vaše dítě na dudlík naučí, či nikoliv. Nevíte, že existuje celá škála dudlíků? Podívejte se na následující kritéria, která vám pomohou ve výběru toho správného, který si vaše dítě zamiluje.

  • Velikost dudlíku: Dudlíky se vyrábějí v různých velikostech tak, aby odpovídaly věku vašeho miminka. Velikost je tím nejpodstatnějším parametrem při výběru vhodného dudlíku. Sáhněte tedy raději po tom, u kterého je uveden doporučený věk dítěte, případně velikost.
  • Fyziologický tvar savičky: V tomto případě se jedná o dudlík se savičkou, která je po obou stranách symetrická a připomíná tvar kapky. Tento tvar děti zpravidla neodmítají, neboť jim připomíná matčin prs.
  • Anatomický tvar savičky: Tento dudlík disponuje savičkou, která je na jedné straně zploštělá, čímž by se mělo předcházet vzniku ortopedických vad u dítěte. Do úst se vkládá pouze jednou stranou, tou kulatou směrem nahoru.
  • Kulatý tvar savičky: Tento typ dudlíku se dnes už využívá poměrně ojediněle, přesto měl dříve u dětí velký úspěch. Někteří odborníci tento typ dudlíku nedoporučují a jiní naopak ano. Nicméně je dobré mít i tento dudlík v záloze.
  • Silikonový materiál: Jedním ze dvou materiálů savičky je lékařský silikon. Ten bývá doporučován spíše pro kojence, jelikož není tak měkký a pružný jako latex. Nicméně tento typ dudlíku nedisponuje žádnou chutí ani vůní, což může být velkým pozitivem.
  • Latexový materiál (kaučuk): Tento přírodní materiál poznáte podle specifického zabarvení, chuti a také vůně. Pro některá miminka tato specifika mohou být překážkou, ale jiným dětem naopak vůbec vadit nemusí.
  • Tvar kotouče: Tvar kotouče dudlíku často při výběru vůbec roli hrát nemusí, nicméně v některých případech mohou dětem lépe vyhovovat dudlíky, které mají v kotouči ventilační otvory. Možná vám i tento faktor pomůže při rozhodování.

*TIP! Pokud jste vyzkoušeli všechny druhy dudlíků a vaše miminko ho stále odmítá, zkuste podat dítěti dudlík ihned po kojení po odejmutí prsu. Pro vaše dítě bude najednou přirozenější pokračovat v sání. Můžete také zkusit dudlík namočit do mléka, nechat ho vychladit v lednici, nebo ho naopak nahřát v teplé vodě.

Dudlík vaše dítě uspí, když už nic jiného nepomáhá

Proč je dudlík pro spoustu dětí řešením, když už nepomáhá nic jiného? Je to celkem jednoduché: sání je pro dítě stejně jako jiné základní lidské potřeby vrozeným reflexem. Proces sání dokáže navodit spánek ve chvíli, kdy nepřichází sám, neboť tento proces způsobuje, že se z těla vyplavuje hormon oxytocin a opioidy potřebné k usnutí.

Kromě zmíněných účinků sání také reguluje dýchání a srdeční činnost, čímž se dostáváme k jednomu z hlavních pozitiv používání dudlíku, kterým je prevence proti syndromu náhlého úmrtí novorozenců.

Vstoupit do diskuse