Pískání v uších je nutné řešit včas. Chronická forma se špatně léčí

14. 2. 2020 9:00
17 nových názorů

Nepříjemný zvuk dokáže znepříjemnit život nejednomu člověku. A co teprve, když ho slyší bez přestání a nemá možnost ho vypnout, protože se ozývá pouze uvnitř jeho hlavy? Šumění, hučení, pískání či praskání. Zvuky mohou mít mnoho podob. Něco ale mají vždy společné, jakmile se překlenou v chronický problém, těžko se léčí a své pacienty mnohdy přivádějí k šílenství. Tinnitus. Tak se odborně říká zvukům znějícím v uchu či hlavě, aniž by měly reálný akustický zdroj. Zřejmě nejčastěji pacienty trápí pískání v uších. Nejedná se přitom o nikterak výjimečný problém. Nějakou formou tinnitu si totiž v Česku alespoň přechodně prošel každý třetí člověk. Kromě pískání může pacienty potrápit také: • zvonění v uších,
 • hučení v uších,
 • praskání v uších,
 • šumění v uších.

A jaké má pískání v uších příčiny? Ačkoli se o problému často mluví v souvislosti s pověrami, kdy pískání či hučení v levém uchu znamená, že dotyčného někoho pomlouvá, a pískání v pravém uchu, že o něm onen člověk mluví v dobrém, odborníci to vidí trochu jinak. Názory na to, co stojí za vznikem potíží, se podle nich častokrát liší. Lékaři se ale domnívají, že mezi spouštěče pískání a hučení v uších patří mimo jiné:

Rozvoj tinnitu ale můžou údajně ovlivnit také srdečně-cévní nemoci, problémy se zuby a samozřejmě i většina ušních chorob jako záněty středního ucha, neprůchodnost sluchové trubice a Menièrova nemoc. Za spouštěče potíží lze považovat rovněž psychická onemocnění, ale také lymskou boreliózu či různé virové a bakteriální infekce.

Někdy se může objevit také jednorázový problém, například pískání uší po koncertě, které je způsobené velkým namáháním zvukové soustavy. V takovém případě se navíc může objevit kombinace pískání v uších a bolest hlavy. Obvykle ale do několika hodin odezní. Pacienty může rovněž potrápit pískání v uších od krční páteře. V takovém případě mnohdy pomůže masáž. Šum v uších anebo podobné obtíže se pak mohou objevit i v důsledku velkého fyzického či psychického vyčerpání. Je nutné si uvědomit, že na rozdíl od jiných orgánů, sluch zatěžujeme 24 hodin denně.

Negativní dopad na psychiku

Ať už vás trápí pískání v pravém uchu, pískání v levém uchu anebo hučení v hlavě, jistě víte, o jak nepříjemný se jedná problém. Kromě toho, že pískání v uších má negativní vliv na soustředění, zhoršuje rovněž psychické vypětí i mentální stav obecně, a to hlavně v případě obtíží chronického charakteru. Postižení mohou trpět depresemi, poruchami spánku i bolestmi hlavy. Výjimkou pak nejsou ani pocity strachu. U některých jedinců se mohou objevit i sebevražedné myšlenky či sklony k sebepoškozování.

Léčba pískání v uších

Jak zastavit pískání v uchu? Při šelestech obecně platí, že čím dřív jsou obtíže diagnostikovány, tím snazší je jejich následná léčba. Její podoba se pak samozřejmě odvíjí od původu obtíží. U akutních problémů se velmi často jedná o nedostatečné prokrvení vnitřního ucha. S tím může pomoci:

 • Infúzní terapie, která spočívá v podávání kortikoidů anebo léků rozšiřujících cévy, přičemž pacient obvykle jednou denně obdrží kombinaci léků, které mají prokrvující a protizánětlivé účinky.
 • Terapie HBO, během které pacient sedí v přetlakové komoře. V té inhaluje 100% kyslík, který se tímto způsobem dostane až do tělových buněk, čímž dojde k lepšímu prokrvení ucha.
 • Masáž, pomocí které doje k uvolnění zablokované krční páteře. Pomoci může i fyzioterapie.

Jak odstranit hučení v uších či jinou šelest v případě chronických obtíží? Co se týče léčby dlouhodobého tinnitu, při té je důležité hlavně to, aby se pacient vyvaroval faktorům, které obtíže zhoršují. Ulevit si pak nemocný může pomocí mnoha různých technik. Například:

 • relaxační terapií,
 • terapií zvukem,
 • autogenním tréninkem,
 • akupunkturou,
 • laserem,
 • transkraniální magnetoterapií.

Aby se postižení vyvarovali silnému psychickému tlaku, je dobré naučit se obtíže ignorovat. Doporučuje se najít si činnost, která pacienta zabaví a pomůže mu tak přestat na nepříjemné zvuky myslet. Ty bývají nejznatelnější hlavně před spaním.

Jak se u vás projevuje tinnitus?

Potíže nepodceňujte

Vzhledem k tomu, že se tinnitus zpravidla neobjevuje samostatně, ale v důsledku jiné nemoci či obtíží, mělo by pro člověka být pískání v hlavě varovným signálem, které ho donutí navštívit lékaře, a to v co možná nejkratším termínu. Pokud se totiž problém překlene v chronickou záležitost, léčí se o poznání hůře.

Co se týče prevence, stoprocentní ochrana před tinnitem neexistuje. Jeho příčinám se ale člověk může chránit alespoň částečně, a to tak, že bude dodržovat zásady zdravého životního stylu, bude se vyhýbat nadměrnému hluku anebo alespoň používat ochranné pomůcky.

René Holeš (neregistrovaný)
Dobrý večer, na konci roku 10/09 jsem měl vážnou autonehodu s krvácením do mozku, 21 dnů v bezvědomí. Dodnes jsem částečně invalidní. Zhruba před rokem jsem zpozoroval že mi zvoní-píská v uších. Zašel jsem tedy na ORL , výsledek mně nepotěšil, prý je to od krční páteře. Chodil jsem na cvičení a dokonce jsem byl v Priessnitzových lázních, léčit si následky nehody. Na určitou dobu se mi zdálo že to polevilo, ale dnes je situace stejná, ne li horší. Prosím poraďte mi jak se toho zbavit!
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, zajděte na vyšetření k praktickému lékaři, který Vás vyšetří, provede odběry, pak odešle na ORL, neurologii. Dle výsledků vyšetření se budete léčit, někdy bohužel příčina není zjištěna.
Lumír (neregistrovaný)
Dobrý den již osmi měsic mi šumí praská v pravém uchu lékaři mi řekli že mám tinitus léky Betaserc nepomáhá ginko také ne škoušel jsem calminax vyhozené peníze co kyslíková komora pomůže?
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, jistě jste již byl vyšetřen na ORL a vyloučily se závažné příčiny (nádory, otoskleróza, atd..). Vyhýbejte se hlasitým zvukům, snažte se být co nejvíce v celkové psychické pohodě. Dle mého názoru více pomůže psychoterapie až psychiatrie - toto vás ale naučí s tinnitem žít, nevyléčí ho.
 • Našli jste v článku chybu?