Počet pacientů na dialýze za 10 let narostl téměř o polovinu

9. 3. 2018 7:15
přidejte názor
Zdroj: Redakce
Počet pacientů na dialýze, která nahrazuje nefunkční ledviny, narostl za 10 let téměř o polovinu. Lékaři se snaží počty omezit, podporují transplantace i včasná vyšetření. V posledních letech se transplantace dočká přibližně 450 lidí ročně.


Lékaři umí dokonce některým pacientům „opravit“ nemocnou ledvinu, informoval v tiskové zprávě ke Světovému dni ledvin pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Dialýza je navíc dlouhodobě dražší než transplantace.

Takzvaná autotransplantace je výjimečný chirurgický výkon, při němž se ledvina z těla vyjme, mimo něj opraví a transplantuje zpět, obvykle na jiné místě než původně. „Když ledvinu a močovod odstraníme, tak ji hned musíme zchladit a promýt stejným konzervačním roztokem, který užíváme u transplantací orgánů. Poté musíme ledvinu a zejména močovod rekonstruovat tak, abychom mohli všechny struktury znovu napojit. Vkládáme ji níže do pánve, její cévy napojíme na cévy pánevní a zbytek opraveného močovodu přímo na močový měchýř,“ vysvětlil postup přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Nutnost dialýzy znamená pro pacienty třikrát týdně docházet na několik hodin na speciální pracoviště, kde musí být několik hodin napojení na přístroje. Často proto nemohou normálně pracovat a jsou v invalidním důchodu. Pociťují také bolesti zad nebo kloubů či deprese a úzkosti. Pacienti smí vypít jen půl až tři čtvrtě litru tekutiny denně, trápí je proto i pocit žízně. Zatímco v roce 2006 postupovalo dialýzu asi 4800 lidí, předloni už jich bylo o 2000 víc.

Počty transplantací rostou proti počtu dialýz jen mírně. Zatímco v roce 2006 jich bylo 395, o deset let později to bylo 458, loni pak 462. Většina byla získána od zemřelých dárců, 51 darovali živí, často příbuzní. Na novou ledvinu čekalo na konci loňského roku 562 pacientů. Doba přežití po transplantaci je proti dialýze zhruba dvojnásobná.

Zdravotní pojišťovny vydávají na léčbu onemocnění ledvin miliardy korun ročně. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která má asi 5,9 milionu klientů, loni vydala 3,8 miliardy, průměrné náklady na jednoho byly 549.000 korun. Druhá největší Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV), která eviduje asi 1,3 milionu pojištěnců, vydala 588 milionů korun. Oproti roku 2016 to bylo o 41,4 milionu korun víc.

Pojišťovny se snaží počty dialyzovaných snížit. VZP finančně motivuje zdravotnická zařízení, která doporučí pacienty s chronickým selháním ledvin k transplantaci. ZMPV podporuje preventivní vyšetření ledvin, které se provádí z kapky krve a z moči. Třetina nemocných totiž vyhledá lékaře až ve chvíli, kdy jim ledviny selhávají.

Chronickým onemocněním ledvin trpí každý desátý Čech, u žen je častější a je osmým nejčastějším důvodem jejich úmrtí. Rizikovými faktory je kouření, alkohol a obezita. Vliv má i věk. V roce 2016 bylo asi 72 procent dializovaných starších 60 let, 45 procent pacientů mělo cukrovku. U žen rizikem také opakované záněty ledvin způsobené infekcemi močového traktu, ke kterým jsou třikrát náchylnější než muži.

Na péči o dialyzované pacienty se podílejí i soukromá zařízení. Zatímco v roce 2006 bylo 51 státních a 41 nestátních, o deset let později je poměr obrácený.

1)
poznámka

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?