Spánek ve světelném znečištění zvyšuje riziko cukrovky i srdečních onemocnění, říkají studie

2. 12. 2022 7:30
přidejte názor
Zdroj: Unsplash

Spánek v místnosti vystavené umělému nočnímu světlu může podle studie provedené na téměř 100 000 dospělých z Číny zvýšit riziko vzniku cukrovky, srdečních onemocnění i obezity. Na vině je světelné znečištění ve městech, které zasahuje i předměstí a lesoparky. Problém ale představuje také elektronika, kterou necháte běžet přes noc.

Lidé, kteří žili v oblastech Číny s vysokým světelným znečištěním během noci, měli podle studie zveřejněné ve vědeckém časopise Diabetologia asi o 28 % vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky než lidé, kteří žili v nejméně znečištěných oblastech. Přišla s tím zpravodajská služba CNN.

Více než 9 milionů případů cukrovky u dospělých Číňanů ve věku od 18 let výše může být způsobeno venkovním světelným znečištěním v noci, uvedli autoři studie a dodali, že toto číslo se pravděpodobně časem zvýší, protože se čím dál více lidí stěhuje do měst.

Nedostatek tmy však neovlivňuje pouze městské čtvrti. Světelné znečištění ve městech je tak rozsáhlé, že může mít vliv i na předměstí a lesoparky, které jsou desítky, nebo dokonce stovky kilometrů od zdroje světla, řekli autoři.

„Studie potvrzuje předchozí výzkumy o potenciálních škodlivých účincích nočního světla na metabolické funkce a riziko cukrovky,“ řekla Dr. Phyllis Zee, ředitelka Centra pro cirkadiánní a spánkovou medicínu na Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu, která se na studii nepodílela.

Dopad nočního světla na zdraví

Předchozí výzkumy již prokázaly souvislost mezi umělým nočním světlem a přibíráním na váze a obezitou, narušením metabolických funkcí, narušenou sekrecí inzulínu a rozvojem cukrovky nebo kardiovaskulárními rizikovými faktory.

Studie zveřejněná začátkem tohoto roku doktorkou Zee a jejím týmem se přitom zabývala rolí světla během spánku pro zdravé dospělé ve věku 20 let. Spaní pouze jednu noc s tlumeným světlem, jako je televize s vypnutým zvukem, zvýšilo hladinu cukru v krvi a srdeční frekvenci mladých lidí během experimentu ve spánkové laboratoři.

Zvýšená srdeční frekvence v noci byla v předchozích studiích prokázána jako rizikový faktor pro budoucí srdeční onemocnění a předčasné úmrtí, zatímco vyšší hladina cukru v krvi je známkou inzulínové rezistence, která může v konečném důsledku vést k cukrovce 2. typu.

„Zdravý spánek je nesmírně důležitý v prevenci rozvoje diabetu,“ řekl Dr. Gareth Nye, docent fyziologie na University of Chester ve Spojeném království. „Studie naznačují, že nekonzistentní spánkové vzorce byly spojeny se zvýšeným rizikem cukrovky 2. typu,“ uvedl v prohlášení.

Nová studie použila data z China Noncommunicable Disease Surveillance Study z roku 2010, která se dotazovala reprezentativních vzorků z čínské populace na sociální demografii, faktory životního stylu, anamnézu a rodinnou zdravotní historii. Byly při ní odebrány vzorky krve, které byly porovnány se satelitními snímky úrovně osvětlení v oblasti Číny, ve které každý člověk žil.

V rámci analýzy se zjistilo, že chronické vystavení světelnému znečištění v noci zvýšilo hladinu glukózy v krvi a vedlo k vyššímu riziku inzulínové rezistence a cukrovky. Jakákoli přímá souvislost mezi cukrovkou a nočním světelným znečištěním je však stále nejasná, protože život v městské oblasti je sám o sobě známým přispěvatelem k rozvoji cukrovky, vysvětlil Nye.

„Už dlouhou dobu je známo, že život v urbanizované oblasti zvyšuje riziko obezity kvůli jednoduššímu přístupu k vysoce tučným a pohodlným potravinám, menší fyzické aktivitě a méně častým společenským aktivitám,“ uvedl Nye.

Způsoby, jak blokovat světlo

Strategie pro snížení množství osvětlení v noci zahrnují umístění postele mimo okna a použití okenních clon blokujících světlo. Pokud přetrvávají nízké úrovně světla, vyzkoušejte masku na spaní, abyste si chránili oči.

Buďte si vědomi typu světla, které máte ve své ložnici, a vypněte všechna světla v modrém spektru, mezi než patří ta, která vyzařují elektronická zařízení, jako jsou televize, smartphony, tablety a notebooky – modré světlo je totiž podle Dr. Phyllis Zee nejvíce stimulující typ světla.

Pokud musíte mít z nějakého důvodu rozsvícené světlo, změňte jeho barvu. Vyberte si světla, která mají načervenalé nebo nahnědlé tóny. Pokud potřebujete používat noční světlo, udržujte ho ztlumené a na úrovni podlahy, aby se více odráželo na úrovni postele místo na úrovni očí, navrhla Zee.

Vyhněte se také spánku se zapnutou televizí – pokud máte tendenci usínat, když je stále zapnutá, nastavte na ní časovač. Večer ztlumte okolní světla alespoň dvě až tři hodiny před spaním, a pokud nutně potřebujete používat počítač nebo jiné obrazovky vyzařující světlo, změňte vlnovou délku světla obrazovky na delší oranžovo-jantarovou, doporučuje Zee. „Důležité je získat dostatek slunečního světla během dne, které je zdravé!“

Zdroj: edition.cnn.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, diabetologia-journal.org

Vstoupit do diskuse