Zvlhčující a hydratační přípravky mají na pleť odlišné účinky. Který je pro vás vhodnější?

25. 11. 2022 7:30
přidejte názor
Autor: Redakce

Možná si říkáte, že hydratovat pleť potřebují pouze lidé, kteří mají suchou nebo dehydratovanou pokožku. Ve skutečnosti je to ale stejně důležité jako hydratovat vaše tělo, bez ohledu na to, jaký máte typ pokožky. V současné době existuje nespočet produktů, které vám mají poskytnout hydrataci pleti, po které toužíte, a to v podobě olejů, krémů i gelů. Jak ale vybrat ten, který dodá vaší pokožce potřebnou vlhkost?

Jaký je rozdíl mezi zvlhčujícím a hydratačním přípravkem?

Z vědeckého hlediska je podle webu Healthline zvlhčovač pleti (v angličtině moisturizer) souhrnný název pro následující hydratační látky:

 • humektanty (složky, které natáhnou vodu do pleti),
 • emolienty (tuky a oleje, jež zabraňují úniku vody z pleti),
 • okluziva (složky, které vodu uzamknou a nepustí).

„Hydratační a zvlhčující prostředky pleti jsou však marketingové termíny a mohou být jednotlivými značkami definovány, jakkoli chtějí,“ říká Perry Romanowski, kosmetický chemik a spoluzakladatel spolčenosti The Beauty Brains.

I když neexistuje žádný stanovený standard pro to, jak definovat rozdíl mezi hydratačním a zvlhčujícím prostředkem pleti, většinou značky používají právě tyto výrazy. Odbornými termíny však jsou okluziva a emolienty, které se označují jako zvlhčující složky, a humektanty, jež se značí jako hydratační látky.

Zvlhčovače jsou přípravky na bázi olejů, které obsahují okluziva, jako jsou minerální oleje či vazelína, a také emolienty, jako jsou rostlinné oleje a estery. Tyto složky fungují tak, že na povrchu pokožky vytvářejí bariéru, která zabraňuje úniku vody. Díky tomu je podle Romanowského pokožka hladší a méně suchá.

Hydratační přípravky zahrnují složky zvané humektanty, jako je například kyselina hyaluronová nebo glycerin, které absorbují vodu z ovzduší nebo povrchu pleti a udržují ji uvnitř v pokožce.

Co je nejlepší pro typ vaší pleti?

Na trhu s kosmetikou seženete spoustu různých produktů, a to od balzámů přes oleje až po krémy, gely, masti či hydratační séra. „Většina přípravků obsahuje jak okluziva a emolienty, tak humektanty, takže pleť hydratují i zvlhčují zároveň,“ říká Romanowski. Konkrétní podoba, kterou daný produkt má, ale ve skutečnosti neovlivňuje účinky výrobku. Záleží pouze na ingrediencích, které obsahuje.

Zkontrolujte tedy vždy jednotlivé ingredience na obalu produktu a zkoušejte, který vám nejlépe vyhovuje. Někomu může více prospívat kosmetický výrobek obsahující pouze zvlhčující látky a jinému výrobek obsahující hydratační látky. Tím, že se přesně naučíte, co nejvíce sedí vaší pleti, maximalizujete váš úspěch v dosažení hydratované pokožky. V současné době navíc již existují mobilní aplikace, které dokáží identifikovat jednotlivé složky jako humektanty, emolienty a podobně, takže vám pomohou se správným výběrem.

Na suchou pokožku volte hustší hydratační krém

Pokud je vaše pokožka celoročně suchá a má tendenci se loupat, je velmi pravděpodobné, že dehydratace není způsobená počasím. Vaše pleť má pouze problém udržet vlhkost. Budete tedy muset použít zvlhčující látky (emolienty a okluziva), abyste na povrchu pokožky vytvořili ochranný filtr, který vlhkost uzamkne uvnitř.

Hustý, změkčující hydratační krém pomůže zabránit tomu, aby voda opouštěla vaši pokožku, a se správným složením poskytne vaší pleti výživu, aby byla zdravá i v zimních měsících. Pokud je vaše pokožka opravdu hodně suchá, řešením může být obyčejná vazelína. „Pro opravdu suchou pokožku jsou nejlepší prostředky obsahující okluziva, jako je vazelína,“ dodává Romanowski.

Pokud vám nevyhovuje vazelína, posloužit vám může také bambucké máslo, řepkový olej nebo sójový olej. Vazelína je však nejlepším řešením. Vhodnými látkami pro vás nicméně mohou být i další rostlinné oleje, jako je jojobový či kokosový olej.

Na dehydratovanou pleť zkuste hydratační sérum

Pokud je vaše pokožka pouze dehydratovaná, musíte jí aktivně dodat vodu. Hledejte kosmetická hydratační séra obsahující kyselinu hyaluronovou, která díky svým specifickým vlastnostem dodá pleti zdravou dávku hydratace.

Aby vaše pleť byla dostatečně hydratovaná, měli byste také pít dostatek vody. Vaším cílem by měly být alespoň 2 litry vody za den. K tomu přidejte potraviny bohaté na vodu, jako je například meloun nebo okurka. Ty mohou vaší pleti také dodat potřebnou hydrataci.

Na mastnou pleť zvolte přípravky na vodní bázi

To, že máte mastný typ pleti, ještě neznamená, že vaše pokožka nemůže být dehydratovaná. Pokud je vaše mastná pleť dehydratovaná, může to ještě zhoršit vaše obtíže s mastnotou. Lidé s mastnou pletí mají často narušenou bariérovou funkci, což ztěžuje jejich pokožce udržování vlhkosti. S tím, jak vlhkost opouští pokožku, která je více dehydratovaná, pleť produkuje ještě více mazu.

Je to často začarovaný kruh a jediný způsob, jak se z něj dostat ven, je poskytnout pleti správnou hydrataci a vlhkost, kterou potřebuje. Poohlédněte se tedy po nekomedogenních hydratačních a zvlhčujících přípravcích na vodní bázi. Tyto produkty jsou lehčí a nebudou vám ucpávat póry.

Jak poznáte, jestli produkt hydratuje, nebo zvlhčuje?

Pokud jde o udržení hydratace pokožky, konečný verdikt, zda jsou lepší hydratační, nebo zvlhčující látky, tedy nelze jednoznačně určit. Vše závisí na typu pleti. Většina běžných krémů dnes navíc obsahuje oba typy složek. Pokud si chcete pohrát s jednotlivými složkami v kosmetických přípravcích a zjistit, které jsou pro vás nejvhodnější, můžete se inspirovat následujícím seznamem:

 • kyselina hyaluronová – hydratátor,
 • glycerin – hydratátor,
 • aloe – hydratátor,
 • med – hydratátor,
 • šnečí mucin – hydratátor,
 • kyselina mléčná – hydratátor,
 • kyselina citronová – hydratátor,
 • ořechový nebo semenný olej, jako je kokosový, mandlový či konopný olej – zvlhčovač,
 • bambucké máslo – zvlhčovač,
 • rostlinné oleje, jako je skvalen, jojobový, šípkový nebo čajovníkový olej – zvlhčovač,
 • minerální oleje – zvlhčovač,
 • lanolin – zvlhčovač.

Není také na škodu použít oba typy látek. Stačí nejprve pleť hydratovat nanesením humektantu, jako je kyselina hyaluronová, a poté pokračovat aplikací okluziv, jako jsou rostlinné oleje, abyste v pleti vlhkost uzamkli. Možná také zjistíte, že budete muset změnit přípravky v závislosti na počasí a v zimě například více hydratovat i zvlhčovat.

Zdroj: healthline.com

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?