- Máte ráda pohyb a v době před otěhotněním jste každý den sportovala? S cvičením není nutné přestávat ani během gravidity, jen je vhodné pohybové aktivity trochu upravit.
- Cvičení v těhotenství může mít dobrý vliv na kondici i psychiku těhotné ženy, zmírňuje bolesti zad, bolesti kyčlí a křečové žíly, napomáhá správnému držení těla, odbourává stres, zabraňuje vzniku těhotenské cukrovky a vysokého tlaku a slouží jako skvělá příprava na blížící se porod.
- V těhotenství je dobré snížit intenzitu cvičení, aby tepová frekvence nepřesáhla hranici 140 tepů za minutu. Zvolený typ cvičení by pro nastávající maminky také neměl být příliš vyčerpávající.
- Zcela nevhodné jsou pro těhotné ženy kontaktní sporty, hluboké dřepy a předklony, zatínání břicha, cviky zahrnující přílišné skákání a běhání, zadržování dechu, delší ležení na zádech nebo sporty, při nichž může nastávající maminka upadnout.
- Cvičení by se měly vyhnout nastávající maminky, které trápí astma, cukrovka či srdeční nemoci. Nevhodné je také pro těhotné ženy, které mají slabý děložní čípek či nízko položenou placentu, nebo jim hrozí předčasný porod či potrat.
- Mezi vhodné sportovní aktivity pro těhotné ženy patří například cvičení na míčích, plavání nebo jóga a pilates. Jestliže je nastávající maminka zvyklá chodit do posilovny, nemusí se vzdávat ani této sportovní aktivity.
- Před cvičením je nutné dostatečně se rozcvičit. Dále se doporučuje zvolit volné a pohodlné oblečení, cvičit na plochém a vodorovném povrchu, zařadit během sportování delší pauzy a hlídat si dostatečný příjem tekutin.
Domů Jóga, plavání i posilovna. Jaké cvičení je vhodné pro těhotné ženy?