Další vakcínu proti chřipce dodal do ČR i její druhý výrobce

Další dávky vakcíny proti chřipce dodal do ČR i její druhý výrobce, firma Mylan. Ve středu by měla být dostupná v lékárnách a ordinacích lékařů, informovala firma v tiskové zprávě. Dodávky očkovací látky Influvac firma původně ukončila v říjnu, zhruba dva týdny nebyly dostupné vakcíny ani od druhé firmy Sanofi Pasteur. Také ta dodávky v současnosti obnovuje.

„Vakcína byla v pondělí 11. listopadu u distributorů a nejpozději ve středu bude k dispozici v lékárnách, ordinacích praktických lékařů a v očkovacích centrech. Mylan tak reaguje na letošní zvýšený zájem Čechů o očkování,“ uvedla za firmu Martina Jakelová z Havas PR. Loni bylo za celou sezónu dodáno na trh asi 670.000 dávek.

Vakcína proti chřipce se každý rok vyrábí nově podle odborníky očekávané cirkulace chřipkových virů. Nemocnost vrcholí většinou v lednu či únoru. V minulé sezóně vyhledalo praktického lékaře s chřipkou nebo akutní respirační infekcí téměř milion lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Odborníci to doporučují zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, pacienti s chronickými nemocemi nebo zdravotníci. Většina z nich má očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění nebo zaměstnavatelem, ostatním pojišťovny přispívají z fondu prevence.

Další vakcínu proti chřipce dodal do ČR i její druhý výrobce
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů