Lékařské odbory chtějí větší mzdy

K vypovězení smluv o přesčasové práci a ke striktnímu dodržování zákoníku práce chtějí přistoupit v karlovarské nemocnici lékaři v případě, že management Karlovarské krajské nemocnice (KKN), a. s., a vedení Karlovarského kraje (KK) nebudou souhlasit s navýšením jejich mezd.

To by znamenalo významné omezení poskytované péče, ne-li uzavření některých oddělení v karlovarské nemocnici. Vedení KKN i kraje takový nátlak při projednávání kolektivní smlouvy odmítá s tím, že v době ekonomické krize nelze mzdy lékařů navyšovat.

„Probíhající vyjednávání o kolektivní smlouvě na letošní rok s vedením KKN již delší dobu nevedou k žádnému výsledku,“ uvedl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) v karlovarské nemocnici Peter Igaz, podle kterého je třeba v KKN jako stabilizační signál pro personál nemocnice zavést 16třídní tabulky pro odměňování.

„Nynější návrh managementu je pokles mezd o 3 až 5 %,“ pokračoval. „V případě trvajícího odporu k našim požadavkům budeme nuceni přistoupit k vypovězení smluv o přesčasové práci a ke striktnímu dodržování zákoníku práce, což by mohlo být pro některé provozy likvidační,“ dodal. Podle generálního ředitele KKN Jiřího Fojtíka není možné platy lékařů v době ekonomické krize navyšovat.

„Hlavním důvodem je skutečnost, že navýšení mezd musí být kryto navýšením výnosů od zdravotních pojišťoven, ale v letošním roce zdravotní pojišťovny vyjednávají o nenavyšování úhrad, případně o jejich snížení. Například zdravotně pojistný plán VZP, která pro naše zdravotnické zařízení představuje více než 80 % úhrad, počítá s jejich snížením o zhruba 3,1 %,“ argumentoval Fojtík.

„Nedivím se odborářům, že jsou nespokojeni, protože na začátku vyjednávání jsme nabízeli lepší podmínky. Ze zákona jsme ale jako vedení nemocnice povinni postupovat s péčí řádného hospodáře a nemůžeme zvyšovat platy na úkor úhrad za léky nebo zdravotnický materiál,“ dodal.

Lékařům by rád přidal také krajský radní pro zdravotnictví Václav Larva (ČSSD), ale podle něj není z čeho. „Počet jimi odpracovaných přesčasových hodin je opravdu obrovský, jenže není odkud přidat. Roční rozpočet KKN je zhruba 1,3 miliardy a krajský 1,7 miliardy korun, v čemž jsou náklady na všechny oblasti, které má kraj na starosti,“ krčil rameny Larva, podle kterého zavedení 16třídních tabulek peníze lékařům nepřinese. „O tisícovku dvě by si polepšili pouze sanitáři a techničtí zaměstnanci nemocnice,“ uvedl s tím, že vypovězením smluv o přesčasech by si lékaři vzali jako rukojmí své pacienty.

Lékaři ale vidí svoji situaci jinak. „Moje priority jsou po osmi letech v oboru jasné,“ vidí situaci jasně Igaz. „Zbavit se v rámci zákoníku práce v co největší míře přesčasových hodin a žít jako normální člověk,“ uvedl Igaz, podle kterého lékaři slouží až 900 hodin přesčasů ročně.

Ohodnoťte tento článek!