Mladí lékaři se bouří, zvažují i hromadnou výpověď

Absolventi lékařských fakult se bouří kvůli platovému ohodnocení i podmínkám, za nichž se připravují na atestaci. Nejenže sepsali nekompromisní manifest, někteří dokonce navrhují stávku nebo ještě radikálnější krok: kolektivní výpověď z českého zdravotnictví.

Peprné zkušenosti z praxe sdílejí na internetu. Facebooková skupina Mladí lékaři už čítá více než 1200 členů.

Nevidí perspektivu

Mnozí z nich v sobotu vyrazí do Prahy. Ministryni zdravotnictví Daně Juráskové, jež přislíbila účast na jejich prvním shromáždění, chtějí tváří v tvář oznámit, že nová podoba předatestační přípravy z dílny ministerstva je cestou do pekel.

„Je možné, že nás přijedou stovky,“ řekl včera Právu za přípravný výbor iniciativy neatestovaných lékařů chirurg Tomáš Kocourek s tím, že již nehodlají pasivně přihlížet žalostným pracovním poměrům.

I podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka mladí doktoři v Česku nevidí perspektivu. Loni proto ihned po fakultě ze 780 absolventů odešlo 60 do ciziny. Kubek tvrdí, že jim vadí „otrocké“ podmínky, za nichž jim stát přispívá na přípravu k atestaci.

Začínající doktoři totiž často nastupují na rezidenční místa, kde ale pracují třeba jen na desetinu úvazku. „Nemocnice na ně dostanou peníze na vzdělávání od státu a ještě získají levnou pracovní sílu. Absolventi tam totiž běžně odpracují celou pracovní dobu, ale vzhledem k minimálnímu úvazku si nic nevydělají,“ kritizuje Kubek.

„Nadšení“ z rezidentury na facebooku popsal přispěvatel O. Š. „Nejlepší jsou rezidenční místa. U nás jsme se skoro poprali, kdo to bude muset vzít na sebe. Nikdo nechtěl, ale příkaz přišel od vedení. Myslím, že mi budou dávat 500 Kč měsíčně. Fakt zoufalost.“ – „Jsem pro stávku! Samo se to nezmění!“ přidává se P. J., jedna z lékařek na prahu profesní dráhy.

"Hurá do Německa!"

Jiný člen skupiny jde ještě dál: „Jako jediná možnost, jak něčeho dosáhnout, se mi zdá kolektivní výpověď. Je nás tu tisíc, a když se domluvíme a dáme výpověď, tak se české zdravotnictví položí. Neboť odhaduji, že v něm zastaneme velkou a rozhodující část práce. Kolektivní výpověď je jediná právně průchodná varianta.“

„Já jsem taky pro hromadnou výpověď, je to jediné řešení, protože naše hlasy jinak nikdo poslouchat nebude. My tím párkrát u nás hrozili a docela to mělo efekt,“ odpovídá absolventka J. K. Stejně jako ostatní zveřejnila na facebooku svoji fotografii i celé jméno.

Absolventy na internetu agituje dr. Michal Boháč s tím, že jim nabízí bezplatnou pomoc se zprostředkováním práce v Německu. „Divím se všem, kdo v ČR ještě zůstávají!“ láká je.

Praxi v Německu si už vyjednává i Karel Brabec, jenž se chce specializovat na neurologii. Novinářům nedávno řekl, že v Sasku dostane čistého 2200 eur měsíčně (58 tisíc korun) a přitom se také může připravit na atestaci.

V Česku má jako rezident 2600 korun měsíčně, dostal totiž jen pětinový úvazek, v nemocnici ale musí být 8,5 hodiny denně. Díky školskému stipendiu mu stoupá příjem měsíčně na 10 tisíc korun. Až atestaci složí, dostane nástupní plat 20 tisíc hrubého.

"Nenáviděná vyhláška"

Vedle ohodnocení pak absolventi požadují – jako odborné lékařské společnosti – hlavně změnu vyhlášky, jež upravuje přípravu k atestaci. Podle nařízení, které platí od loňského léta, se teď musí například zájemci o specializace neurologie, oční, kožní a ORL v rámci své pětileté přípravy školit první dva roky na interně či chirurgii.

Až poté se vrátí zpět na původní oddělení. Zde už ale může třeba očař provádět téměř 90 procent oftalmologických výkonů samostatně. „Nedovedu si představit, že bude moci po absolvování dvouleté přípravy na chirurgii provádět uvedené výkony, když o nich nebude vědět vůbec nic!“ rozčiluje se uznávaný oční lékař Ján Lešták.

Skutečnost, že během dvou let nenastoupí žádný lékař na neurologické pracoviště, způsobí podle předsedy České neurologické společnosti Otakara Kellera zhroucení většího počtu neurologických pracovišť po celé republice. Právu řekl, že s tak omezenou dobou specializační výuky v daném oboru, jak diktuje česká vyhláška, se lze setkat ještě v Albánii, Estonsku, Litvě či třeba v Turecku.

„Nechápu, proč ministerstvo nevyslyší názory odborné veřejnosti,“ konstatoval chirurg Kocourek a dodal, že sobotní shromáždění naštvaných absolventů se uskuteční ve 13 hodin v prostorách 3. lékařské fakulty UK.

Kromě ministryně přislíbil podle Kocourka účast i děkan 1. LF UK Tomáš Zima, viceprezident lékařské komory Zdeněk Mrozek a další hosté z řad uznávaných lékařských kapacit.

Ohodnoťte tento článek!