Nemocnice hledá první dobrovolníky

Znojemská nemocnice hledá dobrovolníky, kteří mají pomoci s péčí a vyplněním času dlouhodobě nemocných pacientů.

Studenty i další lidi ve žlutých tričkách s nápisem DOBROVOLNÍK budou již brzy potkávat pacienti ve znojemské nemocnici. Dobrovolníci by měli pomáhat prozatím na oddělení dlouhodobě nemocných, a to zvláště s vyplňováním volného času pacientů, kteří jsou často na dlouhé měsíce upoutáni na lůžko na stejném pokoji. „Nemocnice Znojmo shání dobrovolníky vůbec poprvé. Chceme pacientům – seniorům vyplnit volný čas a zpříjemnit pobyt v nemocnici povídáním, nasloucháním, předčítáním, pletením, háčkováním, výtvarnými a hudebními aktivitami, doprovodem při procházkách a podobně. Záleží jen na nápadech a zájmu dobrovolníků i pacientů. Dobrovolnická činnost se v Česku začíná rozmáhat, zkvalitňuje péči o pacienty,“ řekla koordinátorka programu dobrovolnické péče a hlavní sestra znojemské nemocnice Jana Vacková.
Dobrovolníkmána oddělení zcela jiné úkoly, než zdravotní sestry. „Neprovádí žádné ošetřovatelské činnosti jako doprovod do koupelny nebo na toaletu, polohování či třeba umývání vlasů,“ konstatovala Vacková.
V případě dobrovolnické činnosti v nemocnicích jde v zahraničí o jednu z velmi prestižních záležitostí. „V Česku tato činnost teprve začíná, pořád se na ni nahlíží spíše spatra,“ uznala koordinátorka projektu.
Na výzvu nemocnice se již ozvalo zhruba třicet zájemců. „Jde o občany z řad veřejnosti a studenty ze střední zdravotnické školy. Z jiných škol ze Znojemska se zatím neozvali. S každým z nich jsem se musela setkat při prvotním pohovoru, teď je v polovině března čeká celodenní školení a pro řadu z nich první návštěva přímo na oddělení. Až teprve po sepsání smluv, pojištění a dalších formalitách může dobrovolník vstoupit k pacientovi,“ dodala hlavní sestra.
Kromě dobrovolnického programu už na oddělení dlouhodobě nemocných běží druhý měsíc i canisterapie, která rovněž patří do dobrovolnické činnosti. „Jde o léčbu pomocí psů, která v republice moc rozšířená není.
My máme dva labradory, hnědého a bílého. Pacienti psy hladí, pokládají na ně nohy, jeden ze psů si dokonce může lehnout k pacientovi do lůžka. Je to náhrada mazlení, chybějících dotyků a zlepšení emocí “ sdělila Vacková. Canisterapii i blížící se zahájení činnosti dobrovolníků si pochvaluje i vrchní sestra oddělení pro dlouhodobě nemocné Alena Marková. „Někteří pacienti po canisterapii lépe spí, další, kteří normálně vůbec nemluví, třeba na psa promluví. Například zapínáním obojku nebo házením míčku si zlepšují jemnou motoriku,“ řekla sestra.
Na oddělení je v současné době sto patnáct pacientů po mozkových příhodách, s nejrůznějšími nemocemi stáří nebo rekonvalescentů po zlomeninách. „Na oddělení pracují rehabilitační sestry, které se starají o motoriku pacientů, další sestra s pacienty maluje, vyšívá a dělá další věci. To všechno je ale náplň na dopoledne. Canisterapie a nově i dobrovolníci by měli vyplnit především dlouhá odpoledne. Věřím, že jim to alespoň částečně nahradí rodinu,“ dodala Marková.
Případní další dobrovolníci se i nadále mohou hlásit v nemocnici, bližší informace lze najít na www.nemzn.cz.

Ohodnoťte tento článek!