Nemocnici chybí sestry, dočasně zavírá oddělení

sestra, nemocnice, léky

Nemocnici v Havířově trápí nedostatek zdravotnického personálu. Situace je natolik vážná, že v důsledku odchodu několika zdravotních sester muselo vedení nemocnice dočasně uzavřít jednu stanici chirurgie.

A i některá další oddělení, jako je například interna, jedou tzv. na doraz.

„Situace na chirurgii už nesplňovala předepsané stavy personálu, které určují zdravotní pojišťovny, a proto jsme museli dočasně uzavřít jednu stanici. Kapacita celého oddělení je však natolik dostačující, že to nebude mít žádný vliv na celkový chod, vykonávané zákroky či péči o pacienty. Jakmile se nám podaří opět stav zdravotních sester navýšit, stanici zprovozníme,“ uvedl ředitel nemocnice Jan Ferenc s tím, že nemocnice samozřejmě zajišťuje zdravotní péči v předepsaném rozsahu a kvalitě.

„A děláme to, byť jsme na některých odděleních na nejnižší hranici,“ tvrdí Ferenc.

Podle něj by nemocnice potřebovala posílit o dvacet zdravotních sester. „To by problém zcela vyřešilo,“ uvedl Ferenc.

Dodal, že tato nemocnice, coby zařízení spravované krajem, má svým zaměstnancům co nabídnout. „Například průměrné platy v loňském roce stouply o dva tisíce korun a letos bude navýšení ještě vyšší,“ dušuje se ředitel nemocnice.

Nedostatek zdravotnického personálu, ať už sester nebo lékařů, není u zdravotnických zařízení v regionu nijak výjimečným jevem.

„Na některých odděleních jsme na hraničních hodnotách, ale tak kritická situace, že bychom museli zavírat oddělení, u nás není. Ale určitě by mohlo být lépe,“ připustil Jan Karczmarczyk, náměstek pro zdravotní péči v nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. Její součástí je i orlovská nemocnice.

Bohumínská městská nemocnice i soukromá Nemocnice v Českém Těšíně, která je součástí holdingu Agel, problém se zdravotnickým personálem nemají.

„Početní stav sester máme v současné době stabilizovaný, i když tento termín nerada uvádím, protože situace se může kdykoli změnit a nahradit chybějící sestru je vždy těžké. Samozřejmě, že sem tam volné místo na některých odděleních máme, například na interně nebo chirurgii, ale stav určitě není kritický,“ uvedla Zina Nováčková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Bohumínské městské nemocnice.

Dodala, že nemocnice už v loňském roce vsadila na zdravotní asistentky, kterým dává možnost se dále vzdělávat v oboru všeobecná sestra. „Víme, že je to běh na dlouhou trať, ale je to lepší varianta než sedět se založenýma rukama a čekat na nějaký zázrak,“ tvrdí Nováčková.

Mluvčí Karvinské hornické nemocnice Helena Baronová uvedla, že v jejich zařízení je situace podobná jako v jiných nemocnicích. „Kritický nedostatek sester určitě nemáme, prakticky stále se k nám nějaké hlásí,“ uvedla Baronová.

Ohodnoťte tento článek!